M. Daroszewski „Kriegsmarine 1935-1945” – recenzja

Niemiecka Kriegsmarine stanowiła jeden z głównych elementów wojennej machiny Hitlera. Za sprawą Wydawnictwa Poznańskiego na krajowym rynku wydawniczym ukazała się książka autorstwa Marka Daroszewskiego pt. ?Kriegsmarine 1935 ? 1945? dzięki której możemy poznać jej rozwój i upadek.

Książka została opracowana w układzie chronologiczno-problemowym. Cztery główne rozdziały podzielono na liczne podrozdziały podejmujące poszczególne zagadnienia. Tytuły kolejnych części: ?Marsz ku wojnie?; ?Pierwsze sukcesy?; ?Walka o dominację na morzach i oceanach?, ?Upadek? – odpowiadają kolejnym etapom istnienia Kriegsmarine.

W 1935 roku Niemcy zerwali ?kajdany wersalskie? nakładające na nich ograniczenia w kwestii zbrojeń. Dzięki wypowiedzeniu klauzul wojskowych możliwe stało się przyspieszenie procesu zbrojeń w tym rozwoju floty wojennej, która cieszyła się sporymi względami u Hitlera.

Marek Daroszewski w początkowej części pracy omówił poszczególne plany rozwoju Kriegsmarine jak i zamiary jej operacyjnego użycia w chwili wybuchu wojny. Z racji ram czasowych jakie wyznaczają narrację, na kartach książki nie zabrakło miejsca dla wzmianki o udziale niemieckiej floty w czasie wojny w Hiszpanii. Z wiadomych względów stosunkowo sporo miejsca poświęcono roli jaką marynarka III Rzeszy odegrała w ataku na Polskę. Dalsze strony to obraz działań Niemców, aż do pierwszego poważnego sprawdzianu niemieckiej floty jakim okazała się inwazja na Norwegię. W toku dalszej narracji przedstawione zostały najważniejsze operacje morskie Kriegsmarine ? choćby w ramach ?Bitwy o Atlantyk?, zmagań na morzu Śródziemnym czy też innych akwenach na których swą obecność zaznaczyli Niemcy.

Na kartach książki autor przedstawia nam losy flagowych okrętów III Rzeszy np. takich jak ?Bismarck?, ?Gneisenau?, ?Scharnhorst? czy ?Tirpitz? w kolejnych fazach wojny. Sukcesy jakie osiągała U-Bootwaffe sprawiły, że dosyć często pojawia się na kartach książki, dzięki czemu uzyskujemy informacje na temat jej największych asów takich jak chćby Otto Kretschmer czy Günther Prien i ich śmiałych działań.

Styl autora sprawia, iż książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, a co najważniejsze ani przez chwilę nie można się nudzić. Zasadnicza narracja została uzupełniona o liczne fotografie, tabele oraz mapy. Całość uzupełnia aneks zawierający spis okrętów Kriegsmarine, a także bibliografia.

Podsumowując książka ?Kriegsmarine 1935 ? 1945? jest bardzo interesującą pozycją, która w przystępny i ciekawy sposób prezentuje historię niemieckiej marynarki wojennej w latach 1935 ? 1945. Publikacja powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich miłośników II wojny światowej.

Serdecznie polecam!


stls0xotm3mzita3jpzwdzbwfyaw5lxzmwmgrwas5qcgcAutor: Marek Daroszewski

Tytuł: Kriegsmarine 1935 ? 1945

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Oprawa: Miękka 

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7976-551-5

Liczba stron: 309

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.