Międzykontynentalna (?) rakieta balistyczna KN-08. / fot. KCNA.

KRL-D: Kolejna próba z międzykontynentalną rakietą balistyczną

W dniu 28 lipca br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził kolejną próbę z rakietą balistyczną. Rzecznik Pentagonu, kpt. Jeff Davis oświadczył, że była to rakieta o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM).

W piątek, 28 lipca br. około godz. 23:11 czasu lokalnego (GMT+8:30) z terytorium Korei Północnej została odpalona rakieta balistyczna, która wpadła do wód Morza Japońskiego po 45-minutowym locie. Rzecznik Pentagonu, kpt. Jeff Davis powiedział, że:

Departament Obrony USA wykrył i śledził pojedynczą północnokoreańską rakietę balistyczną, wystrzeloną dzisiaj około godz. 10:41 [czasu wschodniego ? przyp. red.]. Oceniamy, że była to międzykontynentalna rakieta balistyczna, tak jak oczekiwaliśmy.

Rzecznik dodał, że rakieta nie zagroziła terytorium Stanów Zjednoczonych, lecz władze pozostają przygotowane na ewentualną obronę kraju i sojuszników przed każdą formą ataku czy prowokacji.

Chagang-do, Korea Północna. / Wikimedia Commons.

Rakieta została wystrzelona z rejonu miejscowości Mupyong-ni w prowincji Chagang-do, leżącej w północnej części kraju. Po przebyciu około 1.000 km (620 mil) upadła w rejonie japońskiej, wyłącznej strefy ekonomicznej (exclusive economic zone; EEZ) na Morzu Japońskim (Wschodnim), co potwierdzili kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych Republiki Korei oraz japoński Sekretarz Kancelarii Premiera Shinz? Abe, Yoshihide Suga. W obu krajach zwołano w związku z tym posiedzenia rad bezpieczeństwa narodowego.

Według specjalistów z japońskiego Ministerstwa Obrony, rakieta mogła przebyć nawet ponad 3.000 km, lecz upadła do morza nie wyrządzając żadnych szkód. Obecnie, rządy w Waszyngtonie, Tokio i Seulu zbierają dalsze szczegółowe dane na temat próby. O przygotowaniach do ewentualnej próby rakietowej, władze tych państw otrzymały informacje od służb wywiadowczych kilka dni wcześniej.

Była to najprawdopodobniej druga w ciągu trzech i pół tygodnia próba z międzykontynentalną rakietą balistyczną (Intercontinental Ballistic Missile; ICBM). Poprzednio, w dniu 4 lipca br. reżim wystrzelił rakietę typu typu KN-08 (Hwasong-13), która przebyła 933 km, wznosząc się na wysokość 2.802 km. Test wywołał reakcję ze strony USA i Korei Południowej, które przeprowadziły demonstrację siły (Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną? oraz: Odpowiedź amerykańsko-koreańska na próbę rakietową Pjogjangu [WIDEO]).

Źródła:

defense.gov: Pentagon Spokesman Comments on North Korean Missile Launch

english.yonhapnews.co.kr: N.K. missile launch was of ICBM: Pentagon

edition.cnn.com: US detects North Korea missile launch

Czytaj także:

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

Defilada wojskowa w KRL-D z okazji Dnia Słońca [FOTO+WIDEO]

Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.