Krzysztof Iwan „Na skrzydłach śmierci” – recenzja

Wojna… Ci, którzy ją przeżyli, zgodnie twierdzą, że spośród wszystkich kataklizmów ona jest najgorszym. Są jednak ludzie, którzy wojnę traktują jako swoje naturalne środowisko. Profesjonaliści, dla których pole bitwy jest zwykłym miejscem pracy. Psy wojny, wojownicy walczący na własny rachunek.

Zgodnie z definicją „najemnicy” to specyficzna formacja wojskowa składająca się z ochotników walczących za pieniądze, najczęściej w służbie obcego wojska dla danego państwa lub jakiejś organizacji, a nawet osoby prywatnej. Temat tych nietypowych żołnierzy fortuny podejmuje nowa powieść ze stajni Warbooka pod wymownie brzmiącym tytułem „Na skrzydłach śmierci”.

Powieść przedstawia losy Polaka, Andrzeja Kamińskiego, który za sprawą wychowania w rodzinie o lotniczych tradycjach marzy o lataniu za sterami myśliwca. Jego marzenia o lataniu spełniają się, Andrzej trafia do Sił Powietrznych, gdzie najpierw lata na radzieckich MiG-21 (potocznie zwanych ołówkami – przyp. red.) a potem przesiada się do nowoczesnych amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16. Główny bohater był wówczas jednym z najbardziej obiecujących polskich pilotów myśliwskich.

Wszystko legło jednak w gruzach wraz ze śmiercią ukochanego dziadka — weterana myśliwskiego II WŚ i generała lotnictwa SP PRL’u — głównego bohatera. Wówczas to główny bohater uderza karierowicza generała Wojska Polskiego, który przed dziennikarzami obraża pamięć zmarłego. To emocjonalne i agresywne posunięcie definitywnie kończy karierę Andrzeja Kamińskiego w Wojsku Polskim.

Wydalony ze służby, główny bohater ima się różnych nielegalnych prac. Jedną z nich jest przemyt narkotyków dla meksykańskich karteli narkotykowych przez granicę meksykańsko-amerykańską. Szczęście odwraca się od Andrzeja, gdy w czasie jednej z takich robót zostaje zatrzymany przez amerykański wymiar sprawiedliwości i trafia do więzienia.

Po krótkiej odsiadce w amerykańskim więzieniu nasz bohater trafia do pogrążonej w konfliktach Afryki. W Somalii, która w niezwykle ciekawych okolicznościach staje się mekką dla najemnych pilotów, trafia do najemniczej firmy Airspace Security — której de facto staje się współwłaścicielem. Tam też w międzynarodowej grupie pilotów zasiada za sterami wysłużonego myśliwca wielozadaniowego F-16.

Wkrótce firma Andrzeja znajdująca się w kłopotach finansowych, otrzymuje interesujący kontrakt na zapewnienie bezpieczeństwa międzynarodowemu koncernowi naftowemu w Ugandzie. Stawka jest wysoka!! Tym razem naprzeciw Airspace Security staną prawdziwe siły zbrojne niepodległego państwa! Do wybuchu konfliktu potrzebna jest tylko jedna iskra!!

Czy dojdzie do walk z wojskami Ugandy? Jak międzynarodowa zgraja powietrznych najemników poradzi sobie z siłami zbrojnymi niepodległego państwa? Kto zwycięży ten konflikt i czy główny bohater je przeżyje? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi musicie znaleźć już sami, czytając ten debiut literacki Krzysztofa Iwana!

Opinia?

„Na skrzydłach śmierci” to debiut pisarski Krzysztofa Iwana, który jak sam twierdzi „zamiłowanie do wszystkiego, co lata, podchwycił od taty, jeszcze zanim nauczył się jeździć na rowerze”. Zamiłowanie autora do lotnictwa, o którym mowa na stronie internetowej Warbooka w sekcji 'o autorze’ to zdecydowanie nietani chwyt marketingowy. Autor w naprawdę szczegółowy przedstawia ważne kwestie techniczne dotyczące maszyn oraz same walki powietrzne z ich udziałem.

Szczegółowość w kwestiach technicznych i nazewnictwie jest na dużym, lecz odpowiednim poziomie. Miłośnicy literatury lotniczej oraz fani książek z gatunku politycznej i wojskowej fikcji, będą bez wątpienia mieli przy tej lekturze masę zabawy! Co ciekawe, dbałość o szczegóły nie przysporzy raczej żadnego kłopotu nawet czytelnikowi laikowi, który o lotnictwie (szczególnie myśliwskim) ma zerowe pojęcie. Walki powietrzne przedstawione w powieści są bardzo dynamiczne i efektowne, lecz bez wątpienia nie przypominają scen wyjętych z tandetnych filmów rodem z Hollywood i eksplozji niczym z filmów Michaela Baya.

Na pochwałę zasługuje też sam fakt, iż autor nie poszedł na łatwiznę i skupił wystarczająco dużo uwagi na kreacji skomplikowanego polityczno-militarnej rzeczywistości świata lektury.

Moja ocena: 10/10 

Polecam! 

Adrian Blicharz

 

Autor: Krzysztof Iwan

Tytuł: Na skrzydłach śmierci

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-65904-52-2

Liczba stron: 320

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.