Turecki śmigłowiec szturmowy AH-1W SuperCobra, wystrzeliwujący przeciwpancerny pocisk kierowany BGM-71 TOW. / fot. Türk Kara Kuvvetleri.

Kurdowie zestrzelili turecką Cobrę [WIDEO]

W dniu 13 maja br. we wschodniej Turcji lewicowa partyzantka kurdyjska, zwana Ludowymi Siłami Obrony (Hezen Parastina Gel; HPG) przyznała się do zestrzelenia śmigłowca AH-1 Cobra, w wyniku którego obaj członkowie załogi maszyny zginęli na miejscu.

Prowincja Hakkâri. / Wikimedia Commons.

Prowincja Hakkâri. / Wikimedia Commons.

W piątek, 13 maja br. około godz. 12:50 czasu lokalnego (2:50 GMT) w regionie Asute w tureckiej prowincji Hakkâri, Kurdowie z Ludowych Sił Samoobrony (HPG) zestrzelili śmigłowiec szturmowy AH-1 Cobra, należący do lotnictwa Tureckich Sił Lądowych (Türk Kara Kuvvetleri). Pilot maszyny, por. pil. Burak Abike Bahsi i strzelec pokładowy, por. pil. Müjdat Kerem Şahan zginęli na miejscu. Oprócz lotników, w walkach w regionie zginęło tego dnia także sześciu innych żołnierzy tureckich.

HPG przyznała się do strącenia maszyny na swojej stronie internetowej, informując także o zabraniu obu ciał tureckich lotników z miejsca katastrofy. Dowództwo Sił Lądowych także potwierdziło zdarzenie, dodając, że śmigłowiec szturmowy AH-1 Cobra udzielał wsparcia dla żołnierzy walczących na ziemi. Turcy poinformowali, że żołnierze zabili sześciu partyzantów z HPG.

Na serwisie YouTube pojawiło się nagranie wideo, ukazujące zestrzelenie maszyny przez bojownika HPG za pomocą przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego 9K38 Igła, produkcji rosyjskiej:

Tureckie Siły Lądowe operują dwoma wariantami śmigłowców Cobra produkcji amerykańskiej i nie sprecyzowano do którego należała strącona maszyna. Przed piątkowym zdarzeniem, Turcy operowali 54 egzemplarzami AH-1F Cobra oraz 7 nowocześniejszymi AH-1W SuperCobra. Oba warianty są w trakcie wycofywania na rzecz najnowszych śmigłowców TAI T-129 ATAK, będących modyfikacją włoskich Agusta A129 Mangusta.

Konflikt turecko-kurdyjski trwa od 1978 roku, obejmując terytorium nie tylko Turcji, ale w ostatnim czasie także Iraku i Syrii. Po zerwanym zawieszeniu broni z 2013 roku walki rozgorzały na nowo w dwa lata później. Ocenia się, że do tej pory po obu stronach zginęło ponad 43.000 osób. Kurdowie z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i ich bojówki odpowiadają za wiele zamachów terrorystycznych (czytaj więcej: Samobójczy zamach w Ankarze; Zamach w centrum Ankary; Zamach terrorystyczny w Stambule), na które Ankara odpowiedziała zbrojnie (czytaj więcej: Odwet na irackich Kurdach za zamach w Ankarze; Turcy dokonują odwetu na PKK za zamach w Ankarze).

Czytaj także:

Szesnaście śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra dla Jordanii

Śmigłowce AH-1Z Viper dla Pakistanu

Śmigłowce szturmowe Viper będą powstawać w Polsce?

Nowe śmigłowce dla U.S. Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.