Tornado GR.4 należący do 12. Dywizjonu RAF z Lossiemouth / Wikimedia Commons.

Lądujący Tornado zgubił pociski powietrze-ziemia

Należący do RAF, myśliwiec bombardujący Tornado GR.4, podczas podchodzenia do lądowania w brytyjskiej bazie lotniczej Akrotiri na Cyprze zgubił dwa pociski rakietowe Brimstone.

Do zdarzenia doszło w trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy małej widoczności, gdy wracający z misji bojowej nad Irakiem brytyjski samolot Panavia Tornado GR.4 wykonywał próbę przyziemienia. Jak powiedział rzecznik bazy, Kristian Gray, w wyniku wstrząsów wywoławczych twardym lądowaniem, z belek podkadłubowych odpadły dwa pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia Brimstone. Głowice bojowe rakiet były nieuzbrojone i nie doszło do detonacji. Lotnisko zostało czasowo zamknięte, a saperzy zabezpieczyli zgubione uzbrojenie.

Samoloty RAF wykonują misje bojowe oraz rozpoznawcze nad Irakiem oraz Syrią w ramach walki z islamistami z ISIS.

Trzy pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia MBDA Brimstone / Wikimedia Commons.

Trzy pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia MBDA Brimstone / Wikimedia Commons.

Brimstone są to kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia przeznaczone do niszczenia celów opancerzonych (ATGM; anti-tank guided missile), opracowane przez europejski koncern zbrojeniowy MBDA. Są na wyposażeniu, należących do RAF-u, samolotów Panavia Tornado GR.4, Eurofighter Typhoon i BAe Harrier GR.9 od grudnia 2005 roku.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.