W dobie światowego terroryzmu, nasilonego po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, można powiedzieć, że jednostki specjalne różnych państw cicho i skutecznie współpracują dla zapewnienia nam globalnego bezpieczeństwa. Jak wygląda ich praca od kuchni? Rąbka tajemnicy uchyla Leig Neville w swojej nowej publikacji.
Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się niedawno książka o współczesnych siłach specjalnych działających na co dzień w różnych regionach świata. Na przestrzeni lat powstało wiele filmów wojennych, gdzie głównymi bohaterami byli wysoce wyszkoleni żołnierze jak sławne Zielone Berety, Rangersi czy chłopaki z Delta Force.
I dziś o nich mowa, bowiem książka Neville’a dzieli się na kilka części, w których przedstawione zostały poszczególne jednostki specjalne, ich uzbrojenie, wyposażenie, środki transportu, taktyka oraz najciekawsze tajne operacje. Prawie każdy słyszał o operacji pod kryptonimem „Pustynna Burza” w Iraku i Kuwejcie w 1991 roku, ale być może mniej cywili słyszało o akcji „Orli Szpon” i odbijaniu zakładników w 1980 roku w Iranie albo o wydarzeniach w Pakistanie z 2011, gdzie działania sił specjalnych określiły je mianem operacji „Trójząb Neptuna”.
W pierwszej części Autor recenzowanej pracy postanowił przedstawić historię ponad osiemdziesięciu oddziałów jednostek specjalnych z całego świata, które obecnie stanowią tytułową elitę wojskową. Nie zabrakło akcentu polskiego i opisu JW GROM, a także młodszych oddziałów: JWK, JW AGAT, JW NIL. Przy zarysie historycznym poszczególnych jednostek specjalsów Neville dodatkowo umieścił ten sam schemat: kraj pochodzenia, rodzaj sił zbrojnych oraz rok sformowania. Plusem są zamieszczone fotografie z działań wojennych, misji pokojowych, jak i fotografie używanych sprzętów.
Osobiście mnie nieco trudu przy przyswojeniu wiedzy i ciekawostek wzbudził rozdział o uzbrojeniu, gdzie mowa o najpopularniejszych rodzajach karabinach wyborowych, pistoletach maszynowych itd. Aczkolwiek ciężko odmówić Autorowi precyzji ich prezentacji.
Nie ukrywam, że zafascynował mnie dział dotyczący taktyki. Dowiedzieć się możemy z niego o tym jak dokonuje się powietrznej izolacji pojazdów z udziałem ostrzału z helikoptera. Jak żołnierze jednostek specjalnych szkolą się z umiejętności kluczowych dla perfekcyjnego działania w różnych sytuacjach, do których należą między innymi: oczyszczanie budynków i walka na małe odległości, zwalczanie rebelii, walka z narkobiznesem, ratowanie zakładników.
Z pewnością mogę powiedzieć, że książka Neville’a jest rarytasem nie tylko dla znawców i miłośników sił zbrojnych. Myślę, że może ona zachęcić Czytelników, których ciągnie poczuć klimaty militarne. Dzisiejszy rynek oferuje wiele szkoleń strzeleckich czy związanych z poczuciem na własnej skórze rodzajów podstawowych taktyk wojskowych jak chociażby „taktyki zielonej, CQB („taktyki czarnej”). Obecnie też trwa kampania zachęcająca młode pokolenie do wstąpienia w szeregi armii. Być może recenzowana książka pozwoli zainteresowanym dostrzec historię wojska od kuchni, jej blaski i cienie.
Polecam każdemu!
9/10
Ewelina Kazienko