fot. BAE Systems USA.

Lekki czołg od BAE Systems USA

W poniedziałek, 12 października br. na waszyngtońskiej wystawie sprzętu wojskowego AUSA 2015 zadebiutuje demonstrator technologii lekkiego czołgu dla armii amerykańskiej, opracowany przez BAE Systems USA.

Nowy pojazd, bazujący na prototypowym M8 Armored Gun System z lat 90. XX wieku, zostanie zaprezentowany podczas tegorocznego Association of the United States Army (AUSA) Annual Meeting and Exposition, która odbędzie się w dniach 12-14 października br. w Waszyngtonie.

M8 AGS miał zastąpić czołgi lekkie M551 Sheridan w amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej oraz pojazdy HMMWV wyposażone w przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71 TOW w 2. Pułku Kawalerii Pancernej Dragoons (czytaj także: Dragoon Ride ? amerykańskie Strykery na polskich drogach oraz: Fotorelacja ? Dragoon Ride w Białymstoku). Ostatecznie projekt anulowano, a do służby w 2. Pułku trafiły niszczyciele czołgów M1128 Mobile Gun System na podwoziu kołowym, bazujące na wozach opancerzonych z rodziny Stryker.

Nowy pojazd to odpowiedź BAE Systems USA na dzisiejsze zapotrzebowanie na wóz wsparcia ogniowego dla błyskawicznych działań interwencyjnych Armii Amerykańskiej w Afryce i Azji, z możliwością przerzutu go na pokładzie transportowca C-130 Hercules (a jeśli zostanie wyeksportowany to ewentualnie Airbus A400M Atlas). Ma to być wóz bojowy o oczekiwanej sile rażenia czołgów podstawowych, wzbogacający koncepcję dawnego M8 AGS z pomocą współczesnych technologii wozów rodziny CV90 i najnowszych wariantów gąsienicowych M2 Bradley.

fot. BAE Systems USA.

fot. BAE Systems USA.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.