Śląsk był jednym z kluczowych regionów III Rzeszy Niemieckiej, nie tylko ze względu na zagłębie węglowe i wydobycie rud żelaza, ale także dobrze rozwinięty przemysł przetwórczy, szkolnictwo wyższe, architektura i infrastruktura. Od początków XX wieku region ten stał się drugim, obok Zagłębia Ruhry, dużym okręgiem przemysłowym w kraju. Dlatego Hitler podjął się unifikacji regionu, przeprowadził czystki we władzach lokalnych i przygotował m.in. stamtąd wyprowadzenie militarnego uderzenia na Czechosłowację i Polskę. Najnowsza książka Leszka Adamczewskiego to historia 26 epizodów związanych z XX-wiecznym Śląskiem, jego tajemnic, ale i powszechnie obowiązujących mitów.
Wydana nakładem Wydawnictwa Replika książka ?Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne? zawiera nieco ponad 200 historycznych i współczesnych fotografii, w tym 26 w kolorze. Schludna, miękka okładka ze skrzydełkami przedstawia podkoloryzowane zdjęcia budynku dworca Schweidnitz Oberstadt (Świdnica Miasto) z przełomu lat 30. i 40. oraz pociągu specjalnego Amerika Adolfa Hitlera, podczas postoju w Illnau (Jełowej) we wrześniu 1939 roku. Warto odnotować, że to druga książka Pana Leszka Adamczewskiego, której recenzja pojawia się na łamach portalu Nowa Strategia. Wcześniej, objęliśmy patronatem medialnym publikację pt. ?Berlińskie wrota: Nowa Marchia w ogniu?.
Publikacja została podzielona na 26 rozdziałów, w których Autor opowiada w sposób pasjonujący i niezwykle szczegółowy na temat różnych epizodów II wojny światowej, okresach tuż przed jej wybuchem, jak i po zakończeniu oraz zawiera kilka współczesnych odwołań. Zamiast wstępu otrzymujemy, skuteczną według mnie rozprawę, z mitem złotego pociągu spod Wałbrzycha, czym żyła jeszcze do niedawna cała Polska. Jeśli chodzi o tematykę wątków, to nie będę odkrywał wszystkich kart, pozostawiając Czytelników w zaciekawieniu…
Ale na pewno dowiedzą się oni o przedwyborczych podróżach Hitlera na Dolny Śląsk i jego zeznaniach w sądzie ws. incydentów z bojówkami przeciwników politycznych, nowoczesnych kolejach i ich elektryfikacji, poukrywanych prawdziwych i domniemanych skarbach zarówno o ogromnej wartości materialnej i niematerialnej, podziemnych kompleksach o znanym i zagadkowym przeznaczeniu, walkach z Sowietami oraz masowych grabieżach i gwałtach na lokalnych dobrach i ludności cywilnej czy w końcu niemieckich wysiedlonych w pierwszych powojennych latach. To tylko ułamek wszystkich wątków…
Wart odnotowania jest język zawarty w publikacji. Autor przypomina niemieckie nazwy miejscowości wraz z dzisiejszym, polskim odpowiednikiem. Historie zostały napisane przystępnie, można by rzecz z zacięciem reporterskim, a oprócz opowieści z przeszłości, przytacza nam wspomnienia ze swoich podróży po regionie czy działalnością publiczną, m.in. w mediach, gdzie nie brakuje interesujących, a czasami zabawnych momentów. Autor konsekwentnie rozprawia się z mitami, którymi żyją nie tylko lokalni mieszkańcy, jednocześnie nie próbując zgadywać w tych wątkach, które z braku dokumentów czy świadków pozostają niewiadomymi. To ogromny plus dla tego historyka pod kątem merytorycznym oraz faktograficznym, zważywszy, że wielu publicystów obecnie nawet nie próbuje tego robić rzetelnie.
Podsumowując, książka ?Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne? to solidna dawka historii regionalnej, ciekawie opowiedziana z wieloma odniesieniami do współczesności. Setki zdjęć, w tym wiele z prywatnego archiwum Autora, dopełniają bogatej treści bardziej lub mniej znanych historii opowiedzianych na nowo z pasją. O ile wcześniej nie miałem przyjemności z żadną z kilkunastu książek Pana Leszka Adamczewskiego, to po lekturze tej czuję się zaproszony do nadrobienia zaległości!
LESZEK ADAMCZEWSKI to znany i ceniony poznański pisarz i dziennikarz, który swoimi świetnie napisanymi reportażami historycznymi porywa czytelnika w samo serce tajemnic z czasów II wojny światowej. Na początku każdego pomysłu na książkę zawsze tkwi pasja Autora, wytrwale tropiącego ślady III Rzeszy na terenach współcześnie polskich i cierpliwie wyjaśniającego zagadki z nimi związane. Dzięki doskonałemu warsztatowi oraz ujawniającej się na kartach znajomości tematu, jego publikacje cieszą się niesamowitą popularnością zarówno wśród miłośników historii, jak i amatorów ciekawej lektury w ogóle.
Jednymi z ostatnich dowodów uznania dla pióra – i wiedzy – Autora były: nominacja książki ?Łuny nad jeziorami? do Literackiego Wawrzynu – Nagrody Warmii i Mazur za rok 2011 oraz nominacja książki ?Zmierzch bogów w Posen? do Nagrody im. Józefa Łukasiewicza, najlepszej książki o Poznaniu.
Najnowsze dzieła Adamczewskiego to efekty dokładnych badań konkretnych rejonów Polski i wielu wypraw na tamte tereny. Materiały do swoich kolejnych książek Autor zbiera samodzielnie – i być może tu właśnie tkwi największa siła jego opowieści, która przysporzyła mu rzeszę oddanych Czytelników.
Autor: Leszek Adamczewski
Tytuł: Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7674-696-8
Liczba stron: 428 + 16 kolor
Format: 14,5 x 20,5 cm
>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<