Leszek Sykulski, „Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna” – recenzja

W ostatnim czasie bardzo aktualne stało się pojęcie wojny informacyjnej, które coraz częściej pojawia się we wszelkich analizach bądź dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski. Publikacja ?Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna? stara się przynieść odpowiedź jaki wpływ ma rosyjska myśl geopolityczna na sposoby prowadzenia przez Rosję walki informacyjnej. 

Nie ulega wątpliwości, że teren naszego kraju jest miejscem działalności służby specjalnych z różnych krajów. Są to zarówno przedstawiciele zachodnich mocarstw, Stanów Zjednoczonych czy też Chin. Jednak w obliczu wydarzeń politycznych na Ukrainie i zaangażowanie w nie Federacji Rosyjskiej to właśnie zwrócenie uwagi na działalność wschodniego sąsiada jest priorytetowym zadaniem. Pomocnym elementem dla zrozumienia procesów kierujących rosyjską polityką jest omawiana publikacja.

Praca ?Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna? składa się z pięciu zasadniczych rozdziałów podzielonych na podrozdziały. Począwszy od zarysu historii geopolityki, jej głównych teoretyków a także jej dziejów w Rosji otrzymujemy doskonały wstęp do omawianego tematu. Kolejna część przynosi nam informacje na temat współczesnych założeń rosyjskiego myślenia geopolitycznego na czele z koncepcjami Aleksandra Dugina i ich rolą na rosyjskie myślenie geopolityczne. Władze Kremla są niewątpliwie w czołówce państw wykorzystujących informację do tworzenia pożądanych dla siebie stanów, prowadząc bardzo aktywną wojnę informacyjną. O jej założeniach i metodach autor mówi w ostatniej części pracy.

Pod względem warsztatowym książka prezentuje się bardzo solidnie. Zasadnicza narracja książka wzbogacona została o słowniczek pojęć przydatnych podczas lektury książki, a także bogatą bibliografię pozwalającą rozszerzyć naszą wiedzę o interesujący nas fragment pracy. Każdy z rozdziałów opatrzony został przypisami odsyłającymi nas do konkretnych publikacji, bądź linków internetowych.

Zastosowany w publikacji styl i język narracji sprawiają, że książka jest  przystępna również dla odbiorców, którzy dotychczas nie mieli styczności z problematyką geopolityki.

Ocena. Podsumowując, należy stwierdzić że książka została napisana w sposób bardzo klarowny, staranny i rzetelny. W toku narracji autor porusza problemy i zagadnienia przydatne szczególnie dla osób zaczynających swą przygodę z szeroko rozumianą geopolityką, a także wszystkich osób zainteresowanych polityką zagraniczną oraz relacjami z Federacją Rosyjską. Po pozycję ?Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna? warto sięgnąć.

Leszek Sykulski (ur. 1981 w Częstochowie) ? polski nauczyciel akademicki, działacz społeczny, historyk, politolog, geopolityk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył także kurs oficerów rezerwy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Założyciel Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego . Założyciel i w latach 2009-2016 redaktor naczelny kwartalnika ?Przegląd Geopolityczny?. Redaktor naczelny portalu Geopolityka.net. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geopolityki.

 

Autor: Leszek Sykulski

Tytuł: Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oprawa: Miękka 

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-012-0540-9

Liczba stron: 160

Format: 14,5 x 20,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.