Fot. U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Koby I. Saunders.

Libia: 20 amerykańskich nalotów w ramach operacji „Odyssey Lighting”

Jak poinformowało Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (AFRICOM) od 1 sierpnia br. lotnictwo Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) przeprowadziło 20 nalotów na twierdzę Państwa Islamskiego (ISIS) w libijskiej Syrcie.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (United States Africa Command; AFRICOM) poinformowało o rezultatach nalotów przeprowadzonych przez samoloty bliskiego wsparcia AV-8B Harrier II, należące do 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (22nd Marine Expeditionary Unit; 22nd MEU) na cele w libijskiej Syrcie, będące pod kontrolą Państwa Islamskiego (ISIS) od 1 do 7 sierpnia br.

Samoloty Korpusu Piechoty Morskiej startowały z pokładu USS Wasp (LHD-1), uniwersalnego okrętu desantowego typu Wasp, osłanianego przez niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG-64), typu Arleigh Burke.

1 sierpnia (czytaj więcej: USA zbombardowały twierdzę ISIS w Libii) zniszczono/ostrzelano:

  • jeden czołg podstawowy T-72,
  • jeden czołg podstawowy T-55,
  • dwa wozy wsparcia,
  • dwa ciężkie pojazdy inżynieryjne,
  • dwie pozycje bojowników ISIS.
Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (United States Africa Command; AFRICOM). / africom.mil

Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (United States Africa Command; AFRICOM). / africom.mil

2 sierpnia zniszczono:

  • jedną wyrzutnię rakiet,
  • jedną koparkę,
  • jedną ciężarówkę typu pick-up, uzbrojoną w działo bezodrzutowe,

3 sierpnia zniszczono:

  • jedną ciężarówkę typu pick-up, uzbrojoną w działo bezodrzutowe.

4 sierpnia zniszczono:

  • dwie ciężarówki dostawcze/logistyczne

5 sierpnia (wstrzymano naloty).

6 sierpnia zniszczono/ostrzelano:

  • cztery pozycje bojowników ISIS w trzech nalotach,
  • gniazdo ciężkiego karabinu maszynowego,

7 sierpnia zniszczono/ostrzelano:

  • jedną pozycję bojowników ISIS,
  • trzy ciężarówki dostawcze w trzech nalotach,
  • dwie wyrzutnie rakiet.

Wcześniej, amerykańskie naloty ograniczały się do pojedynczych, precyzyjnych uderzeń w lutym br. (czytaj więcej: Amerykanie zbombardowali Libię) i listopadzie ub. r. Działania państw zachodu w Libii nie kończą się tylko na atakach z powietrza. Pod koniec stycznia br. Pentagon potwierdził, że siły amerykańskie wylądowały w Libii i poszukują lokalnych sojuszników do rozpoczęcia kampanii przeciwko rozbudowującym się strukturom ISIS w tym kraju (czytaj więcej: Amerykanie wylądowali w Libii). Miesiąc później pojawiły się informacje o wylądowaniu w pobliżu Misraty brytyjskich jednostek specjalnych w charakterze doradców wojskowych (czytaj więcej: Brytyjscy komandosi wylądowali w Libii), a pod koniec lipca br. tragiczna katastrofa śmigłowca francuskich sił specjalnych niedaleko Bengazi ujawniła fakt zaangażowania militarnego Francji (czytaj więcej: W Libii zginęło trzech francuskich komandosów). Wcześniej, w połowie kwietnia br. Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg w wywiadzie dla telewizji Sky News powiedział, że Sojusz jest gotowy pomóc Libii, jeśli zażyczy sobie ona pomocy (czytaj więcej: NATO gotowe przyjść z pomocą Libii).

Fot. U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Koby I. Saunders.

Fot. U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Koby I. Saunders.

McDonnell-Douglas/BAe AV-8B Harrier II jest amerykańsko-brytyjskim samolotem rozpoznawczym i bliskiego wsparcia pionowego/krótkiego startu i lądowania (Vertical/Short Take Off and Landing; V/STOL), który powstał z dedykacją dla lotniskowców, śmigłowcowców oraz okrętów desantowych. Obecnie pozostają na wyposażeniu USA, Hiszpanii oraz Włoch, a w przeszłości także Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

USA szukają lokalizacji pod drugą bazę wojskową w Afryce

USA i Francja uderzą w ISIS w Libii?

Włosi przygotowują się do interwencji w Libii?

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Islamiści zestrzelili libijski myśliwiec MiG-23ML [ZDJĘCIA]

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.