Położenie Libii (Źródło: Wikimedia Commons)

Libijska armia przejęła kontrolę nad Syrtą

Jak poinformowała arabska sieć telewizyjna Al-Dżazira siły sprzymierzone z libijskim rządem jedności narodowej odzyskały pełną kontrolę nad położonym na północy kraju miastem Syrta – wcześniej miasto znajdowało się w rękach bojowników z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS, ISIL, Daesh). 

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Informacje o odzyskaniu kontroli nad miastem potwierdził rzecznik sił prorządowych Reda Issa – według rzecznika sił prorządowych po wielu miesiącach ciężkich walk w których poległy setki żołnierzy wiernych rządowi jedności narodowej tzw. Państwo Islamskie utraciło ostatni znaczący przyczółek w Libii. Ponadto dodał on, ze siły rządowe prowadzą obecnie operacje mającą na celu uniemożliwienie wycofania się uciekających oddziałów wroga i oczyszczanie miasta z ostatnich gniazd oporu – w czasie operacji poddało się i złożyło broń około 30 terrorystów.

Operacja wyzwolenia miasta z rąk dzihadystów oficjalnie rozpoczęła się w dniu 12 maja br. – siły wierne rządowi jedności narodowej w szybkim tempie zajmowały tereny położone wokół miasta odcinając tym samym linie zaopatrzenia i potencjalne drogi ucieczki.  Ofensywa sił prorządowych była szeroko wspierana przez naloty bombowe i ataki rakietowe przeprowadzane przez amerykańskie lotnictwo – które jak podaje Mail Online od sierpnia do grudnia br. przeprowadziły 470 uderzeń na cele dzihadystów z ISIS (Czytaj także: USA zbombardowały twierdzę ISIS w Libii i Libia: 20 amerykańskich nalotów w ramach operacji Odyssey Lighting).

Warto zaznaczyć, że upadek Syrty i przejście miasta przez Państwo Islamskie było bezpośrednim wynikiem chaosu jaki zapanował w Libii po obaleniu rządów dyktatora Mu?ammar al-Kaddafiego. Tuż po śmierci dyktatora i kapitulacji jego oddziałów w Libii powstały rywalizujące ze sobą o miano prawowitego ośrodka władzy rządy (jeden z nich ma swoją siedzibę w Trypolisie – przyp. red.) – dodatkowo duży problem stanowią dobrze uzbrojone grupy rebeliantów walczące o kontrolę nad terenami roponośnymi.

Przypominamy, że w chwili obecnej trwają także dwie duże operacje wojskowe w Iraku (Czytaj także:Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się) i Syrii (Czytaj także: SDF rozpoczęły operację wyzwalania Ar-Rakki) – odbicie Syrty stanowi zatem kolejny sukces w walce z Państwem Islamskim, który wkrótce z wesprze zdobycie wyżej wymienionych twierdz ISIS.

Źródło: Al Jazeera | Libyan forces claim control of ISIL stronghold of SirteMail Online | IS loses Libya bastion in major blow to jihadists

Zobacz także:

-> Libia: 20 amerykańskich nalotów w ramach operacji Odyssey Lighting

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.