Marszałek polowy (na zdjęciu jeszcze jako generał) Chalifa Haftar. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

Libijski marszałek zagroził zatopieniem włoskich okrętów

Marszałek polowy Chalifa Haftar, dowódca libijskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej (LNA) zagroził obcym okrętom, że zostaną zatopione, jeśli te naruszą libijskie wody terytorialne. Wypowiedź libijskiego oficera wiążę się z decyzją włoskiego parlamentu dotyczącą morskiej misji marynarki wojennej w związku z kryzysem migracyjnym.

W środę, 2 sierpnia br. marszałek polowy Chalifa Haftar, dowódca libijskiej Narodowej Armii Wyzwoleńczej (LNA), a także dowódca Operacji Godność wydał rozkaz jednostkom sił powietrznych i marynarki wojennej zatopienia każdej jednostki pływającej pod obcą banderą (z wyjątkiem cywilnej), która naruszy wody terytorialne Libii.

Wypowiedź libijskiego oficera wiążę się z decyzją włoskiego parlamentu o wysłaniu misji Marynarki Wojennej (Marina Militare), po porozumieniu w dniu 26 lipca br. pomiędzy rządem a Fajizem as-Sarradżem, przewodniczącym Rady Prezydenckiej i premierem Libii (uznawanym przez ONZ) w sprawie regulacji kryzysu migracyjnego. Władze zdecydowały, że włoskie okręty wojenne, prowadząc działania na libijskich wodach, pomogą zwalczać handel ludźmi.

Zapowiedziano również zawarcie porozumienia między as-Sarradżem, a marszałkiem Haftarem w sprawie zawieszenia broni i ogólnokrajowych wyborów pod auspicjami ONZ, a także wznowienie lotów komercyjnych pomiędzy obu krajami, powrocie włoskich firm do Libii oraz pomocy Rzymu w zabezpieczeniu nieszczelnych południowych granic Libii. Marszałek Haftar uważa jednak, że porozumienie jest pogwałceniem suwerenności Libii pod pretekstem walki z nielegalną imigracją. Oznacza ono bowiem również zawrócenie nielegalnych migrantów do libijskich portów, co według LNA stworzy nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, jak i gospodarki Libii.

W reakcji na groźby libijskiego marszałka, rząd w Rzymie określił, zapowiedzi LNA jako propaganda, ale premier, ministrowie obrony, spraw wewnętrznych i zagranicznych będą oceniać i nadzorować sytuację na bieżąco. Warto zauważyć, że w dniu 2 sierpnia br. do bazy morskiej w Trypolisie wszedł włoski okręt wojenny z roboczą wizytą, która potrwa pięć dni. Na pokładzie znajduje się grupa ekspertów, którzy zajmą się sprawą porozumienia ws. migracji od strony technicznej.

Źródła:

libyaobserver.ly: Presidential Council head asks for Italian ships to combat human trafficking in Libyan waters

libyaobserver.ly: Libya’s eastern commander vows to destroy Italian warships if sailed to Libyan water

libyaobserver.ly: Italy: Khalifa Haftar?s threat to bomb Italian vessels is propaganda

libyaobserver.ly: Italian warship arrives in Tripoli Naval Base

Czytaj także:

Libijska armia przejęła kontrolę nad Syrtą

Libijska broń chemiczna została ostatecznie wywieziona z kraju

Gen. Raymond Thomas: międzynarodowa koalicja zlikwidowała 60 tys. bojowników ISIS

Islamiści zestrzelili libijski myśliwiec MiG-23ML [ZDJĘCIA]

Zamach terrorystyczny w Libii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.