System obrony powietrznej NASAMS, operowany przez żołnierzy Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Litwa kupi dwie baterie systemu obrony powietrznej NASAMS

Szef litewskiego MON, Juozas Olekas poinformował, że za ponad 100 mln USD, jego kraj zakupi dwie baterie norwesko-amerykańskiego systemu obrony powietrznej NASAMS.

W dniu 25 września br. w informacjach przekazanych agencji informacyjnej BNS, Minister Obrony Narodowej Litwy, Juozas Olekas powiedział, że jego resort zgodził się na zakup dwóch baterii, produkowanego przez norweski Kongsberg Defence & Aerospace i amerykański Raytheon Company, systemu obrony powietrznej NASAMS za kwotę ponad 100 mln USD (112 mln EUR). Każda z baterii zostanie wyposażona w dwie wyrzutnie, radar oraz centrum ogniowe i będzie mogła zwalczać cele powietrzne w odległości do 40 km i na pułapie do 14 km. O planach zakupu tego systemu przez rząd w Wilnie informowały lokalne media w lutym br.

System przeciwlotniczy NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) jest uzbrojony w amerykańskie, kierowane pociski średniego zasięgu (pierwotnie projektowane jako klasy powietrze-powietrze) AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) różnych wersji, w tym ER (Extended Range) o wydłużonym zasięgu z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej INS. Niewykluczone, że system zostanie zintegrowany z pociskami AIM-9X Sidewinder, Evolved Sea Sparrow Missile oraz IRIS-T SL. W segmencie wykrywania i naprowadzania jest wyposażony w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Sentinel. Bateria systemu działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej może zwalczać do 36 celów powietrznych jednocześnie.

Stacja radiolokacyjna AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel. / Wikimedia Commons (US Army official photo).

Stacja radiolokacyjna AN/MPQ-64F1 Sentinel. / Wikimedia Commons (US Army official photo).

Istnieje wersja zmodernizowana, NASAMS II (wyposażona m.in w radar AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel czy systemu transmisji danych Link 16), która była wykorzystywana jako zabezpieczenie Szczytu NATO w dniach 8-9 lipca br. w Warszawie (czytaj więcej: Szczyt NATO: Norweski system NASAMS II chroni Warszawę).

System w konfiguracji NASAMS II jest obecnie używany przez Norwegię, Finlandię, Holandię i Chile. NASAMS we wcześniejszej wersji, zamówionej przez Litwinów, jest użytkowany przez Hiszpanię i USA (do ochrony Waszyngtonu po zamachach z 11 września), zamówiony przez Oman, z kolei Chorwacja wyraziła chęć jego zakupu. System jest także brany pod uwagę przez Inspektorat Uzbrojenia MON w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (dotyczący zakupu 19 baterii ? w tym 9 do 2022 roku ? w ramach programu ?Narew? na przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu).

Czytaj także:

Litwa kupuje karabinki G-36 i granatniki HK269

Litwa otrzymała ?nowe? pojazdy z Holandii

Bezzałogowe wieże Samson Mk.II dla litewskich GTK Boxer

Litwa zamówiła 88 ciężkich kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer

Litwa dołączyła do programu GTK Boxer

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.