Źródło: baltdefcol.org

Litwa, Łotwa i Estonia przygotują się na przyjęcie większych sił NATO

Podczas posiedzenia Bałtyckiego Komitetu Ministerialnego w Kuressaare (Estonia), ministrowie obrony krajów bałtyckich zawarli porozumienie w sprawie podjęcia dalszych kroków w celu przyjęcia sił które Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na Litwie, Łotwie i Estonii.

Oczekuje się, że podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca br. NATO sfinalizuje porozumienie o wysłaniu czterech dodatkowych batalionów na tzw. wschodnią flankę NATO, tj. do Polski, na Litwę, Łotwę i do Estonii (Czytaj także: WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?). Porozumienie podpisało trzech ministrów krajów bałtyckich, Hannes Hanson (Estonia), Juozas Olekas (Litwa) i Raimonds Bergmanis (Łotwa). Ministrowie zgodzili się co do kwestii konieczności przygotowania ich państw na przyjęcie dodatkowych sił Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez modernizację infrastruktury technicznej i warunków treningowych.

Hannes Hanson (Estonia), Juozas Olekas (Litwa) i Raimonds Bergmanis (Łotwa) podczas podpisania porozumienia. Źródło: Ministerstwo Obrony Estonii.

Hannes Hanson (Estonia), Juozas Olekas (Litwa) i Raimonds Bergmanis (Łotwa) podczas podpisania porozumienia. Źródło: Ministerstwo Obrony Estonii.

Celem spełnienia postanowień, te trzy kraje bałtyckie przeprowadza szczegółową analizę dostępnych przestrzeni treningowych. W dodatku podejmą pracę nad ułatwieniem ruchu wojsk przez własne granice. Oprócz wspólnych inicjatyw ministrowie Litwy, Łotwy i Estonii udzielili poparcia dla prowadzonego przez NATO projektu kompleksowego pakietu pomocy dla Ukrainy i zbliżenia Gruzji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ministrowie wyrazili także poparcie dla ukraińskiej i gruzińskiej suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji do struktur euroatlantyckich.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.