Salwa zestawów rakietowych amerykańskiej armii M142 HIMARS. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?

W dniu 4 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. zarekomendowała amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin do dalszej współpracy w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?.

W środę, 5 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. poinformowała, że dzień wcześniej zarekomendowała amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin do dalszej współpracy w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?. Otwiera to drogę do złożenia przez konsorcjum z PGZ S.A. na czele oferty do Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz uruchomienia przez Ministerstwo Obrony Narodowej procedury na szczeblu rządowym w zakresie pozyskania zgód administracji Stanów Zjednoczonych na udział koncernu Lockheed Martin w realizacji programu ?Homar?.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. jest liderem Konsorcjum zawiązanego w celu realizacji programu dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie ?Homar?. W ramach przygotowań propozycji realizacji umowy, która zostanie złożona do Inspektoratu Uzbrojenia MON, Konsorcjum z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. na czele prowadzi zaawansowane rozmowy z partnerami zagranicznymi, będącymi potencjalnymi dostawcami technologii, których obecność jest niezbędna do ustanowienia potencjału polskiego przemysłu w realizacji programu ?Homar?.

W toku negocjacji Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. za najkorzystniejszą ofertę w zakresie spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP oraz transferu technologii uznała ofertę złożoną przez amerykański koncern obronny Lockheed Martin i formalnie wybrała ten podmiot jako partnera dedykowanego do realizacji programu dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie ?Homar? w zakresie efektora oraz rakiet. Wybór ten otwiera drogę do dalszych negocjacji z koncernem Lockheed Martin, a także do sformułowania finalnej propozycji. Konsorcjum dla Inspektoratu Uzbrojenia w celu wynegocjowania, a zarazem ustalenia wszystkich postanowień umowy.

Nie jest tajemnicą, że Lockheed Martin oferuje Siłom Zbrojnym RP zestawy M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), czyli ?system rakietowy wysokiej mobilności?. Jest to lekka, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa zamontowana na podwoziu trzyosiowym, który jest wersją 5-tonowego terenowego samochodu ciężarowego serii Oshkosh FMTV (w wersji dla US Army). HIMARS uzbrojony jest w sześć pocisków kal. 227 mm albo zamiennie pojedynczy moduł z taktycznym pociskiem balistycznym kal. 607 mm. Wprowadzony do uzbrojenia w 2005 roku jest wykorzystywany przez kilka państw: Kanadę, Jordanię, Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Stany Zjednoczone.

Więcej o pierwotnej ofercie Lockheed Martin (nieaktualnej ze względu na ramy czasowe) tutaj: Polskie Kły VIII ? Propozycja na Homara: HIMARS

M142 HIMARS. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Jednocześnie oznacza to odrzucenie oferty izraelskiej przedsiębiorstw zbrojeniowych IMI Systems i IAI, które w związku z programem ?Homar?, w połowie marca br. ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy oferując Polsce system Lynx z rakietami EXTRA (o zasięgu 150 km), Predator Hawk (300 km) i ? co jest nowością ? taktyczne pociski quasibalistyczne LORA (ponad 300 km) (czytaj więcej: ?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski).

Więcej o pierwotnej ofercie IMI Systems tutaj: Polskie Kły IX ? Propozycja na Homara: Lynx

Źródło:

pgzsa.pl: Lockheed Martin partnerem Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie ?Homar?

Czytaj także:

Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022

Odpowiedź amerykańsko-koreańska na próbę rakietową Pjogjangu [WIDEO]

Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS

Amerykańskie systemy HIMARS uderzyły w cele ISIS w Syrii

Amerykańskie systemy HIMARS trafią na pogranicze turecko-syryjskie?

Raytheon pracuje nad nowym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu

GMLRS ?Alternative Warhead? dla US Army

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.