Pierwszy izraelski F-35I Adir. / fot. F35.com

Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir

W dniu 22 czerwca br. w Fort Worth w Teksasie z udziałem izraelskiej delegacji miała miejsce prezentacja pierwszego F-35I Adir, będącego wersją F-35A, przeznaczoną dla Izraelskich SPowietrznych (Hejl HaAvir).

Izraelska delegacja państwowa, z ministrem obrony tego kraju Avigdorem Liebermanem na czele, wzięła udział w uroczystości roll-outu pierwszego egzemplarza myśliwca piątej generacji F-35A Lightning II, oznaczonej jako F-35I Adir, przeznaczonego dla Izraelskich Sił Powietrznych (Hejl HaAvir).

Izraelski szef MON powiedział w czasie prezentacji F-35I Adir:

Izrael ma zaszczyt być pierwszym krajem regionu, który odbiera i będzie użytkował je. F-35 to najlepszy samolot na świecie, a wybór całego naszego dowództwa wojskowego był na najwyższym poziomie. Jest jasne dla nas i dla całego regionu, że nowy F-35 stworzy realną siłę odstraszania i zwiększy nasze możliwości na długi czas.

Z kolei szef sztabu Hejl HaAvir, gen. bryg. Tal Kelman dodał, że:

Jako pilot, który latał ponad 30 lat na bardzo różnych samolotach, miałem przywilej latania na symulatorze F-35 w Fort Worth i było to jak trzymanie przyszłości w swoich rękach. Unikalna kombinacja najwyższej technologii, śmiercionośnego i niezwykłego interfejsu człowiek-maszyna doprowadzi świat do piątej generacji.

Ze strony producenta samolotu, korporacji Lockheed Martin, głos zabrała Marillyn A. Hewson, przewodnicząca, prezes i główny dyrektor wykonawczy firmy:

Jesteśmy zaszczyceni współpracą z Izraelem, pomagając wzmacniać trwałe i głębokie partnerstwo pomiędzy naszymi narodami. F-35 pomoże Izraelowi przewodzić siłą i stabilizacją w regionie oraz wspierać bezpieczeństwo ojczyzny dla przyszłych pokoleń.

W uroczystości w Fort Worth uczestniczyło ponad 400 gości z Izraela oraz amerykańskiego rządu, wojska i przemysłu, w tym ambasador USA w Izraelu Daniel Shapiro, izraelski minister ?bez teki? Jicchak ?Cachi? Hanegbi jako wysłannik premiera Benjamina Netanjahu, Podsekretarz Sił Powietrznych USA ds. Stosunków Międzynarodowych Heidi Grant, Dyrektor wykonawczy programu F-35 gen. por. Christopher C. Bogdan, Gubernator stanu Teksas Gregory Abbott czy Kongresmen Stanów Zjednoczonych z Teksasu Craig A. Goldman.

Izraelski minister obrony, Avigdor Lieberman w kokpicie F-35I Adir. / fot. F35.com

Izraelski minister obrony, Avigdor Lieberman w kokpicie F-35I Adir. / fot. F35.com

Izraelski minister obrony, Avigdor Lieberman w kokpicie F-35I Adir. / fot. F35.com

Izraelski minister obrony, Avigdor Lieberman w kokpicie F-35I Adir. / fot. F35.com

Pierwszy izraelski F-35I Adir. / fot. F35.com

Pierwszy izraelski F-35I Adir. / fot. F35.com

Na początku grudnia ub. r. Hejl HaAvir ogłosiły rozwiązanie jednej eskadry myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Barak, która zostanie zastąpiona przez samoloty F-35I Adir na początku 2017 roku. Izrael miał zakupić początkowo 33 maszyny nowej generacji za kwotę 110 mln USD/sztuka, lecz spotkało to się z krytyką wewnątrz kraju i władze zdecydowały się ograniczyć zamówienie do jedynie 14 egzemplarzy za łączną kwotę 2,82 mld USD, zachowując przy tym możliwość dokupienia ? w razie potrzeby ?? dodatkowych 17 samolotów (czytaj więcej: Izrael ujawnił plany przezbrojenia w myśliwce F-35I Adir).

Czytaj także:

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dwa F-35A wylądowały w Holandii [WIDEO]

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

F-35A zadebiutuje na pokazach w Holandii

Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat

F-35 pojawią się na pokazach w Anglii

Dodatkowa eskadra F-15 dla Izraela

Pierwszy swobodny lot bezzałogowca AirMule

Izrael zakończył eksploatację samolotów A-4 Skyhawk ?Ayit?

Pierwsze dostawy Procy Dawida dla Izraela

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.