AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). / Wikimedia Commons.

Lockheed Martin zintegruje pociski JASSM z polskimi F-16

Koncern Lockheed Martin otrzymał od USAF kontrakt na integrację pocisków manewrujących AGM-158A JASSM z F-16C/D Block 52+, należącymi do Sił Powietrznych RP.

W ramach programu FMS (Foreign Military Sales), sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego innym krajom za zgodą Kongresu, koncern Lockheed Martin otrzymał od Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) kontrakt o wartości 7,9 miliona USD na wsparcie dodatkowej integracji pocisku manewrującego AGM-158A JASSM z polskimi F-16C/D Block 52+.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta, prace w ramach kontraktu, który zakończy się w 2018 roku, obejmą testy certyfikacyjne zdatności lotu i wsparcia przy testach naziemnych oraz powietrznych wraz z programem logistycznym i nadzorem technicznym ze strony Lockheed Martin.

W dniu 15 września ubiegłego roku amerykański koncern otrzymał zgodę na sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących AGM-158A JASSM (plus dwa szkolne pociski AGM-158A oraz kolejne dwa pociski, które posłużą do przeprowadzenia prób certyfikacyjnych ? przyp. red.) wraz z pakietem modernizacyjnym dla samolotów F-16C/D Block 52+ o wartości około 250 mln USD (czytaj więcej: Lockheed Martin dostał zgodę na sprzedaż Polsce rakiet JASSM).

W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) pociski AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) oraz ulepszone AGM-158B JASSM-ER (o wydłużonym zasięgu z 370 do 1.000 km ? przyp. red.) są na wyposażeniu bombowców B-1B Lancer, B-2A Spirit, B-52H Stratofortress oraz myśliwców F-16 Fighting Falcon i F-15E Strike Eagle. Oprócz USA, użytkownikiem wersji A jest także Finlandia (F/A-18C/D Hornet) oraz Australia (F/A-18C/D Hornet i F/A-18E/F Super Hornet). Lockheed Martin jak dotąd wyprodukował łącznie około 1.700 seryjnych pocisków.

Czytaj także:

Polskie Kły ? Cz. III. JASSM

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.