Bojowy wóz piechoty Rheinmetall Lynx. / fot. rheinmetall-defence.com

Lynx – nowy bwp od Rheinmetall

Niemiecka spółka Rheinmetall Defence Vehicle Systems w czasie trwających targów zbrojeniowych Eurosatory 2016 w Paryżu, zaprezentowała bojowy wóz piechoty Lynx, uzbrojony w 35-mm armatę Wotan 35.

W dniu 14 czerwca br. podczas targów zbrojeniowych Eurosatory 2016 w Paryżu, niemiecki Rheinmetall zaprezentował nowy bojowy wóz piechoty Lynx, w konfiguracji KF31 i uzbrojony w 35-mm armatę Wotan 35. Został opracowany jako tańsza alternatywa dla bwp Puma i ma zostać zaoferowano wojskom lądowym Australii w ramach trzeciej fazy programu LAND 400 (kamuflaż przedstawionego egzemplarza należy do Australian Army). Powstaje także powiększona wersja w konfiguracji KF41.

Jak poinformowali Niemcy, Lynx będzie mógł być konfigurowany jako bojowy wóz piechoty, wóz rozpoznawczy, wóz dowodzenia, wóz zabezpieczenia technicznego, wóz ewakuacji medycznej oraz transporter opancerzony.

Wymiary pojazdu w konfiguracji KF31 to 7,22 x 3,6 x 3,3 metra, masa to 38 ton (z możliwością zwiększenia do 42 ton), a jednostkę napędową stanowi rodzimy powerpack z silnikiem diesla o mocy 754 KM (563 kW). Uzbrojenie główne to 35-mm armata Wotan 35 o zasięgu do 3 km i trzylufowy napędowy karabin maszynowy RMG762, umieszczone na wieży LANCE. Uzbrojeniem dodatkowym jest dwuprowadnicowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk). Lynx ma zostać także wyposażony w aktywny system samoobrony, a w przyszłości nie wyklucza się integracji z armatą kalibru 105 lub 120 mm. Pojazd przenosi do 6 żołnierzy desantu. W przypadku KF41 wymiary to 7,73 x 3,6 x 3,3 metra, masa standardowa to 44 tony (maksymalna: 49 ton) oraz silnik o mocy 940 KM (700 kW). Liczba żołnierzy desantu wzrasta do 8.

Rheinmetall ujawnił również dziennikarzom, że gdyby Lynx został wybrany przez Polskę w jednym z obecnie toczących się programów pancernych, to produkcja wozu mogłaby zostać w całości przeniesiona do kraju.

Czytaj także:

Litwa dołączyła do programu GTK Boxer

THeMIS ? estoński autonomiczny pojazd transportowy [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.