O tym jak dramatyczny był los stolicy i jej mieszkańców po upadku Powstania Warszawskiego dowiemy się z książki Marcina Ludwickiego pt. Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków. Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zona Zero pod koniec ubiegłego roku jest świadectwem niewyobrażalnego zniszczenia i grabieży Warszawy, jakiej z premedytacją dopuścił się niemiecki okupant.
Na liczącą 396 stron książkę składa się w sumie dziewięć rozdziałów wraz z wykazem źródeł i bibliografią. Każdy z rozdziałów stanowi odrębną historię w formie relacji osób, które pozostały w Warszawie po kapitulacji Powstania Warszawskiego. Znajdziemy tu wspomnienia zarówno pospolitych mieszkańców, jak również pozostających w konspiracji powstańców czy pielęgniarek niosących pomoc rannym w zniszczonych przez Niemców szpitalach.
Do wyobraźni czytelnika przemawia przede wszystkim skala rabunku jakiego systematycznie dokonywali Niemcy, którzy w obliczu perspektywy utraty Warszawy zorganizowali sprawny system grabieży i wywozu różnego rodzaju dóbr. Przedmiotem kradzieży padły nie tylko surowce i wyposażenie fabryk mające duże znaczenie dla funkcjonowania machiny wojennej lecz także wszelkie wartościowe rzeczy będące własnością mieszkańców miasta. Rabunku dokonywali również zwykli szabrownicy, którzy najczęściej próbowali wzbogacić się kosztem dobytku towarzyszy niedoli. Odnajdziemy tu wiele mało znanych faktów na temat tego jak na prawdę wyglądało trudne życie w zniszczonej i okupowanej Warszawie.
Z uwagi na treść i formę publikacji oraz bogatą oprawę graficzną, książkę można polecić każdemu. Źródła z jakich korzystał autor przy jej opracowaniu sprawiają, iż powinna być ona także godną polecenia lekturą dla entuzjastów historii Warszawy i drugiej wojny światowej.
Autor: Marcin Ludwicki
Tytuł: Płonące pustkowie. Warszawa od upadku Powstania do stycznia 1945. Relacje świadków
Wydawnictwo: Zona Zero
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 368
Format: 145 x 205
ISBN: 978-83-66177-29-1
Marcin Ludwicki ? Historie zazwyczaj opowiada, ale czasem też coś napisze. Autor m.in. ?F27. Czy tu jeszcze rosną róże?? ? opowieści o losach mieszkańców domu w Kolonii Staszica w Warszawie, ?Na koniec świata? ? historii sześcioletniego Antka chorego na raka. Nakładem wydawnictwa Fronda ukazali się ?Niezatapialni i Łódź Podwodna?.
>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<