Leopard 2A4 i 2A5. / fot. chor. Rafał Mniedło

Macierewicz: Czołgi Leopard 2 trafią na wschód Polski

W dniu 14 grudnia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów pancernych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc.) trafi do garnizonu w Warszawie-Wesołej, gdzie stacjonuje 1 Warszawska Brygada Pancerna (1 WBPanc.).

W środę, 14 grudnia br. podczas spotkania w Żaganiu z gen. Frederickiem ?Benem? Hodgesem, dowódcą sił lądowych USA w Europie, podczas którego poinformowano, że rozmieszczanie rozmieszczenie w Polsce około 4 tysięcy żołnierzy US Army rozpocznie się w styczniu 2017 roku (czytaj więcej: Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku), szef MON Antoni Macierewicz zapytany o plotki dotyczące planów przeniesienia jednego z batalionów 11 LDKPanc. na wschód kraju, powiedział:

Właśnie dlatego, że w Żaganiu będą stacjonowały wojska amerykańskie, będziemy mogli wzmocnić naszą flankę wschodnią przez dyslokację niezbędnych sił na wschód od Wisły. Tak, to jest prawda, takie decyzje zostały podjęte i będą zrealizowane. (?) Bardzo się cieszę z tego, że strona amerykańska podjęła decyzję o wcześniejszym rozmieszczeniu zwłaszcza ciężkiej brygady. Z tego, co zrelacjonował pan generał Hodges, cała ta operacja realizowana jest bardzo profesjonalnie w sposób niezwykle skuteczny, tak że w końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały już na terenie Polski, a w kwietniu siły batalionowej grupy bojowej w Orzyszu, na przedpolu przesmyku suwalskiego.

Minister Macierewicz nie sprecyzował, z której brygady 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego (11 LDKPanc.) czołgi podstawowe Leopard 2 trafią do Warszawy. W skład dywizji wchodzą: 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka (10 BKPanc.) ze Świętoszowa, składająca się z dwóch batalionów czołgów Leopard 2A4 oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego (34 BKPanc.) z Żagania, wyposażona w dwa bataliony czołgów Leopard 2A5 (1 brabancki i 2 flandryjski baon czołgów ? przyp. red.). Z kolei 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki (1 WBPanc.) jest uzbrojona tylko w czołgi podstawowe PT-91 Twardy.

Podczas pobytu w Żaganiu, Antoni Macierewicz złożył kwiaty pod pomnikiem generała Stanisława Maczka oraz zwiedził salę tradycji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Czytaj także:

Leopard 2PL w akcji [WIDEO]

Demonstrator zmodernizowanego czołgu podstawowego Leopard 2PL

Polacy na podium natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.