W dniu 12 kwietnia br. podczas corocznej odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział systematyczny wzrost liczby żołnierzy Wojska Polskiego w służbie czynnej od ponad 150 tysięcy w 2019 roku do 200 tysięcy w latach 2020-22.
W środę, 12 kwietnia br. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego odbyła się doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych MON z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wszystkich wiceministrów ON (Bartosza Kownackiego, Michała Dworczyka, Wojciecha Fałkowskiego i Tomasza Szatkowskiego), szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Pawła Solocha, rzecznik rządu Rafała Bochenka, szefów sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej Michała Jacha i Jarosława Rusieckiego, szefów wojskowych służb specjalnych oraz najważniejsi generałów Wojska Polskiego, w tym gospodarza odprawy, szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszka Surawskiego, Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Jarosława Miki, dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukuły.
Fot. Anna Jakubczyk/COMON, ppor. Robert Suchy/COMON.
Odprawa ma na celu podsumowanie realizacji zadań z poprzedniego roku i określenie priorytetów dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Tym razem omawiano m.in. implementację postanowień szczytu NATO w Warszawie, zmiany w systemie dowodzenia oraz pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, który dobiega końca.
Minister Macierewicz ocenił, że odprawa to dla armii szczególny moment, podkreślając, że to ważne w dobie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i zmieniającej się Polski oraz odnosząc się do zadania skutecznej obrony kraju, powiedział:
Podsumowujemy to, co zostało zrobione i przedstawiamy nasze plany, zamierzenia, dążenia. To wielkie zadanie, które będzie angażowało rząd, całe społeczeństwo, armię, ale które nie będzie możliwe do wykonania bez woli, determinacji i działania Zwierzchnika Sił Zbrojnych.
Szef MON zapowiedział systematyczny wzrost liczby żołnierzy Wojska Polskiego w służbie czynnej od ponad 150 tysięcy w 2019 roku do 200 tysięcy w latach 2020-22 przy wydatkowaniu minimum 2% PKB na obronę oraz odniósł się do kilku programów modernizacji technicznej sił zbrojnych: obrony powietrznej ?Wisła? i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ?Homar? czy okrętów podwodnych nowego typu ?Orka?, a także kwestii obrony cybernetycznej:
Cieszę się, że nikt spośród ludzi odpowiedzialnych za państwo w tej materii nie ma cienia wątpliwości – polska armia musi się zmieniać, ale polska armia musi także zmieniać się w sensie liczebnym. Zakładamy, że do roku 2019 to będzie ponad 150 tysięcy żołnierzy, a po roku 2020-2022 200 tysięcy żołnierzy. Aby ten cel osiągnąć niezbędne jest także lepsze finansowanie, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii. Za zgodą i po rozmowie z panem prezydentem, projekt odpowiedniej ustawy został złożony i omówiony z panią premier Beatą Szydło. Wierzę, że ten projekt ustawy, który jako minimum ustanawia 2% bieżącego PKB, nie z poprzedniego roku jak było dotychczas a bieżącego PKB, zostanie rychło uchwalony (?) i stanie się podstawą, zarówno liczbowego jak i technicznego wzmocnienia polskiej armii. W tej dziedzinie niewątpliwe priorytety są trzy. Po pierwsze dokończenie, podpisanie umowy i jak najszybsze pozyskanie rakiet systemu ?Wisła?, czy też pod kryptonimem ?Wisła?. (?) Po drugie, to jest kwestia wzmocnienia sił rażenia artyleryjskiego przez polską armię, sił które są ujęte w modernizacyjnym planie pod nazwą ?Homar?. Po trzecie, to jest wzmocnienie obrony morskiej poprzez podpisanie umowy też jeszcze w tym roku na trzy okręty podwodne. Ten program zapewni Polsce bezpieczeństwo. Ten program jeżeli uwzględnimy jeszcze powołanie wojsk cybernetycznych, co zostało rozstrzygnięte i na co przeznaczone zostaną 2 miliardy złotych, da możliwość zarówno obrony naszego państwa, jak i skutecznego współdziałania z siłami NATO i siłami armii amerykańskiej. (?) Jestem przekonany, że podobnie jak w ubiegłym, gdy po raz pierwszy od ośmiu lat zdołaliśmy wydać wszystkie przeznaczone na modernizację techniczną pieniądze, stanie się w przyszłym roku a armia będzie silniejsza, a Polska dzięki temu bardziej bezpieczna.
Minister Macierewicz podziękował prezydentowi RP za wsparcie zrealizowanych w 2016 roku planów związanych z zagwarantowaniem Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego poprzez doprowadzenie do trwałej obecności wojsk sojuszniczych NATO i wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie Polski.
Prezydent Andrzej Duda, w swoim wystąpieniu do uczestników odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP, podkreślił słuszność budowy silnej armii, podziękował oficerom i żołnierzom za ich służbę oraz potrzebę wzmacniania więzi z Sojuszem Północnoatlantyckim:
Naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa z armią, która może bronić granic Rzeczypospolitej i współdziałać w sojuszach. (?) Przybywam tutaj z wielkim szacunkiem dla wszystkich panów generałów, dla wszystkich państwa oficerów, dla wszystkich państwa podwładnych, polskich żołnierzy, których treścią życia jest służba Rzeczypospolitej. Jeszcze przed zaprzysiężeniem spotkałem się z sekretarzem generalnym NATO w czasie jego wizyty tu w Warszawie. I wtedy, na tym spotkaniu, jako prezydent elekt jeszcze, wyraźnie powiedziałem, jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie, jeśli chodzi o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego (…). To był jasny i wyraźny program polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas, aby NATO było również w Polsce.
Podkreślił, że dzięki ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi, jego współpracownikom, generałom i dyplomatom wojskowym udało się „ten cel osiągnąć”. Prezydent ocenił, że kluczowe decyzje o obecności istotnych sił Sojuszu w naszej części Europy, w Polsce i krajach bałtyckich zapadły podczas szczytu NATO w Warszawie.
Przypomnijmy, że w kwestii zwiększenia liczebności sił zbrojnych, w połowie kwietnia ub. r., szef MON potwierdził swoje poprzednie deklaracje i obietnice na temat zwiększenia stanu osobowego WP o co najmniej 50%, wówczas bez wskazania konkretnego terminu tych zmian (czytaj więcej: MON: Polska armia wzrośnie co najmniej o 50% dotychczasowego stanu osobowego).
Źródło:
mon.gov.pl: Odprawa kadry kierowniczej
Czytaj także:
Konferencja MON ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?
?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski
Program Orka: OP z pociskami manewrującymi czy bez?
Polskie Kły cz. VII Rosyjska reakcja, opóźniona Orka
Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022
Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT
DG RSZ: Trzy Brygady Obrony Terytorialnej przekazane dowództwu WOT
MON podał dokładną datę pierwszych szkoleń OT
Niemcy zapowiedzieli zwiększenie liczebności Bundeswehry
RAPORT: Litwa stawia na rozwój sił zbrojnych [INFOGRAFIKA]