Ministrowie obrony narodowej Litwy, Polski i Ukrainy. Od lewej: J. Olekas, A. Macierewicz i gen. armii S. Połtorak. / fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON.

Macierewicz: polsko-litewsko-ukraińska brygada osiągnie gotowość operacyjną w 2017 roku

W poniedziałek, 25 stycznia br., w Lublinie odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia funkcjonowania dowództwa Wielonarodowej Brygady (LITPOLUKRBRIG) z udziałem ministrów obrony narodowej Polski Antoniego Macierewicza, Litwy Juozasa Olekasa i Ukrainy gen. armii Stepana Połtoraka.

Polski minister ocenił, że dotychczasowa współpraca batalionów, które weszły w skład brygady LITPOLUKRBRIG jest dobra:

Meldunki, które odebraliśmy, wskazują na dobrą pracę, dobre zgranie wszystkich trzech batalionów. Brygada wielonarodowa jest znakiem, jest symbolem i jest bardzo jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie. Brygadę tworzy dwóch członków NATO oraz Ukraina, będąca pod presją agresji rosyjskiej. Szczegóły współpracy i współdziałania zostaną zsynchronizowane i dograne w ciągu najbliższego roku.

Dowódca LITPOLUKRBRIG, gen. bryg. Adam Joks. / Wikimedia Commons.

Dowódca LITPOLUKRBRIG, gen. bryg. Adam Joks. / Wikimedia Commons.

Antoni Macierewicz dodał także, że brygada ma liczyć około 3,5-4 tysiące żołnierzy i osiągnie gotowość bojową w styczniu 2017 roku, wyrażając przy tym nadzieję, że do tego czasu Ukraina odzyska integralność terytorialną.

Głównym zadaniem brygady będzie udział w operacjach pokojowych ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły, a także zacieśnieniu regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w modernizacji jej sił zbrojnych.

Brygada, której dowództwo ma mieścić się w Lublinie, a poszczególne bataliony w macierzystych krajach, w przyszłości może także stać kamieniem węgielnym do powołania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Uroczystości w Lublinie z udziałem ministrów obrony zainteresowanych państw oznaczają osiągnięcie przez dowództwo brygady wstępnej zdolności operacyjnej.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Obecnym dowódcą LITPOLUKRBRIG jest polski generał brygady, Adam Joks, a przedstawiciele trzech państw tworzących brygadę są przyporządkowywani na stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu rotacyjnie, na okres 3 lat.

W 2007 roku w Brukseli szefowie resortów obrony trzech państw postanowili o sformowaniu wspólnego batalionu. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku; a umowę o jej utworzeniu ministrowie obrony zainteresowanych państw podpisali we wrześniu 2014 roku w Warszawie.

Czytaj także:

Wojskowy kręgosłup Grupy Wyszehradzkiej

Litwa formuje kolejną brygadę

Wzmocnienie ściany wschodniej ? 1200 żołnierzy trafi do brygady z Wesołej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.