fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz oficjalnie potwierdził, że Polska wyśle do ogarniętej wojną domową Syrii myśliwce F-16 Jastrząb oraz siły specjalne. Wyjaśnił również, jaki charakter będzie mieć ta misja.

W dniu 31 maja br. na antenie TVP1 w programie Dziś wieczorem, Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz oficjalnie potwierdził, że Polska wyśle do ogarniętej wojną domową Syrii myśliwce F-16 Jastrząb oraz siły specjalne. W czasie programu podsumowano również wizytę w Polsce sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

Macierewicz potwierdził wcześniejszą swoją zapowiedź wysłania na Morze Egejskie fregatę rakietową ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273), celem wsparcia sojuszników w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na południu Europy (czytaj więcej: Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie). Padło oświadczenie, że do ogarniętej wojną domową Syrii, Siły Powietrzne wyślą cztery myśliwce F-16 Jastrząb, które będą operować najprawdopodobniej z Jordanii lub Kuwejtu, a Wojska Specjalne wystawią wydzielony zespół, celem wsparcia szkoleniowego dla sił walczących z terrorystami z ISIS:

Wszystkie te misje mają charakter szkoleniowy i rozpoznawczy. Żadna nie ma charakteru bezpośredniego starcia. (?) Potwierdzamy, że nasze misje rozpoczęte przez fregatę „Kościuszko” będą kontynuowane także na flance południowej, w innych formach wojskowych, zawsze dla szkolenia, wsparcia i misji obserwacyjnych, które są tam niezbędne w obecnej sytuacji.

Przypomnijmy, że Polska ogłosiła swój udział w koalicji walczącej z Państwem Islamskim (ISIS) na Bliskim Wschodzie i Afryce na początku lutego br. (czytaj więcej: Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS). Kilka dni później, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w radiowej Trójce oświadczył, że myśliwce wielozadaniowe F-16 Jastrząb są gotowe do patrolowania Syrii (czytaj więcej: Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?). Z kolei w połowie maja br. Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski potwierdził, że Polska jest gotowa wysłać myśliwce F-16, a także fregatę rakietową na Morze Śródziemne w celu wsparcia operacji koalicji przeciwko islamistom w Libii lub Syrii (czytaj więcej: Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne).

Czytaj także:

Antoni Macierewicz zniósł limity awansowe dla żołnierzy Wojska Polskiego

Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej

Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców

Macierewicz: polsko-litewsko-ukraińska brygada osiągnie gotowość operacyjną w 2017 roku

Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.