Fregata rakietowa ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273), typu Oliver Hazard Perry. / Wikimedia Commons.

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Podczas wizyty w Grecji, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Polska wyśle fregatę rakietową ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273) na Morze Egejskie celem wsparcia sojuszników w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na południu Europy.

W poniedziałek, 23 maja br., Antoni Macierewicz przebywał z jednodniową wizytą w Atenach. Wśród rozmów ze swoim greckim odpowiednikiem, Panosem Kammenosem poruszono kwestię kryzysu migracyjnego. Szef polskiego MON zadeklarował podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu, że:

Jesteśmy absolutnie zdecydowani współdziałać z Grecją, pomagać na tyle, na ile to możliwe w tej bardzo trudnej sytuacji. W najbliższym czasie fregata ORP ?Gen. T. Kościuszko? dołączy do innych okrętów NATO wspierających Grecję.

Okręt miałby zostać wysłany na Morze Egejskie w czerwcu br. Został na potrzeby tej misji wycofany z zaplanowanych na 7-17 czerwca br. międzynarodowych ćwiczeń Anakonda-16.

Pierwsze zapowiedzi wysłania co najmniej jednego, polskiego okrętu wojennego na Morze Śródziemne padły z ust Ministra Spraw Zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego w dniu 18 maja br. (czytaj więcej: Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne).

Obecnie na Morzu Egejskim Stały Zespół Okrętów NATO (SNMG2), składający się z fregat i niszczycieli państw członkowskich Sojuszu, o wysłanie którego wnioskowały w marcu br. Grecja, Niemcy i Turcja. Okręty mają zadania typowo policyjne, polegające na patrolowaniu szlaków morskich, którymi mogą dostawać się nielegalnie na Stary Kontynent imigranci i uchodźcy.

Marynarka Wojenna RP dwa razy brała udział w misjach NATO na południu Europy. Druga polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry, czyli ORP Generał Kazimierz Pułaski (272) w 2006 i 2008 roku operowała na Morzu Śródziemnym i Czarnym, m.in. biorąc udział w misji antyterrorystycznej Active Endeavour, mającej na celu zapobieganie przemytu ludzi i broni.

Czytaj także:

Anakonda-16: Amerykańskie czołgi i bojowe wozy piechoty już w Polsce

Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

Ostatnia fregata typu OHP wycofana z US Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.