Małgorzata Czerwińska-Buczek „Dzieci wojennej Warszawy” – recenzja

Wydana pod naszym patronatem książka Pani Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek pod tytułem ?Dzieci wojennej Warszawy? to poruszający zbiór historii stworzonych na podstawie prawdziwych przeżyć ówczesnych dzieci, które nie mogły cieszyć się dziecięcą zasłużoną niewinnością, lecz musiały zmierzyć z trudami brutalnej wojennej rzeczywistości.

?Wojna jest straszna i okrutna. Winę za jej rozpoczęcie i kontynuowanie ponoszą dorośli. Niestety, jej ofiarami są również najmłodsi? – tym jakże wyrazistym i prawdziwym stwierdzeniem rozpoczyna się książka Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek pod tytułem ?Dzieci wojennej Warszawy?. Publikacja jest zbiorem historii stworzonych na podstawie przeżyć dzieci, które doświadczyły tragedii, jaką przyniosła ze sobą druga wojna światowa.

W czasie lektury tej wyjątkowej książki dowiemy się jaką historię ze swojego tragicznego dzieciństwa do przekazania światu mają: Romana Jabłonowska, Urszula Korzeniowska, siostry zakonne; Jadwiga Wysocka i Janina Stańska, Janina Mańkowska, Sławomir Pocztarski, Maria Róża Nowotna Walcowa, Janina Rożecka. Obejrzymy także zbiór unikalnych fotografii przedstawiających życie dzieci, zarówno przed, jak i w trudnych czasach. Wyżej wymienieni bohaterowie byli zaledwie dziećmi/młodzieżą, kiedy wybuchła II Wojna Światowa ? w swojej historii przedstawiają m.in. czasie poprzedzającym wojnę, tragicznym piątkowym poranku 1 września 1939 roku, czasach okrutnej niemieckiej okupacji czy ?walce na różne sposoby? w tym w Powstaniu Warszawskim.

Moja opinia?

Lektura ?Dzieci wojennej Warszawy? bez wątpienia była dla mnie jednym z najciekawszych i najbardziej emocjonalnych doświadczeń ostatnich miesięcy. Czytam naprawdę dużo książek ale nie spotkałem się jeszcze z lekturą traktującą typowo o dzieciach podczas tego największego w historii ludzkości konfliktu. Książka, choć krótka – ma ledwie 100 stron – to w niezwykły sposób przedstawia bohaterstwo i wojenną egzystencję młodych warszawiaków. Na uwagę zasługuje fakt iż autorka nie skupiła się jedynie na przedstawieniu okresu okupacji i walki lecz ukazała także okres sielanki poprzedzający wybuch wojny. Historie w niej przedstawione mocno poruszają i przywołują żal nad losem biednych dzieci – dogłębne zrozumienie przedstawionych historii i utożsamienie się z nimi wydaje się znacznie łatwiejsze dzięki licznym fotografiom zamieszczonym w lekturze. Myślę, że zbytnio nie przesadzę gdy nazwę książkę Pani Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek prawdziwym arcydziełem.

Polecam serdecznie!

Adrian Blicharz


Autor: Małgorzata Czerwińska-Buczek

Tytuł: Dzieci wojennej Warszawy

Wydawnictwo: Rytm

Oprawa: Broszurowa

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7399-761-5

Liczba stron:  120

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.