Małgorzata Czerwińska-Buczek, Nasza Powstańcza Młodość. Rozmowy z bohaterami Polski podziemnej [recenzja]

Książka Nasza Powstańcza Młodość. Rozmowy z bohaterami polski podziemnej to trzecia książka Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek zawierająca relacje ludzi, którzy przeżyli okupację oraz powstanie. Znajdują się w niej nie tylko  opowieści walczących i cywilów, ale także historie opowiadane przez dzieci, których rodzice brali udział w powstaniu.

Od tej pory zaczęła się walka i udział w akcjach z bronią w ręku. Staliśmy się grupą ludzi bardzo ze sobą związanych. Musieliśmy sobie ufać i być całkowicie lojalni w stosunku do kolegów. Wiara, że  nikt z nas nie jest sam, że działa zasada ?jeden za wszystkich, wszyscy za jednego?, mobilizowała nas. Nie było takiej możliwości, żeby zostawić rannego kolegę, ratując siebie samego. Bez względu na konsekwencje trzeba było walczyć o towarzysza do końca.

Tytus Karlikowski ?Wąż? ?Tytus?, [fragment książki, s. 44]

Niestety, świadkowie II wojny światowej umierają. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może poznać bohaterską a zarazem tragiczną historię naszej ojczyzny bezpośrednio od świadków. Dlatego w sposób szczególny cieszę się, że ukazują się takie publikacje jak ta. Dzięki nim obraz historii Polski XX wieku będzie dla przyszłych pokoleń zrozumiały.

Lektura rozpoczyna się pięknym wstępem autorki, w którym pokrótce przybliża czytelnikowi bohaterów książki.  Publikacja zawiera dziesięć relacji osób, które przeżyły powstanie oraz trzy historię opowiadane przez dzieci nieżyjących już powstańców. Każda rozmowa poprzedzona jest wstępem Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek, w którym od razu odczuwa się przywiązanie autorki do swoich rozmówców.

Same historie są wzruszające i wciągające. Nie brakuje w nich cierpienia, ale ukazana jest też radość i życie codzienne w okupacyjnej rzeczywistości.  Książka świetnie obrazuje  to, jak wojna zmienia młodych ludzi, sprawia, że, w obliczu tego okrucieństwa nastolatkowie, ale i dzieci, dorośleją. I jak ogromny wpływ na patriotyczną postawę miało harcerstwo – spora cześć bohaterów należała do tej organizacji.

Nasza Powstańcza Młodość to książka dla każdego, kto chciałby przeczyć swoją wiedze . Jak nastolatkowie i dzieci radziły sobie z jarzmem okupacji. I zobrazować sobie życie w okupowanej Polsce