Marcin Ciszewski „Deszcz” – recenzja

W maju bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Warbook ukazała się piąta i zarazem ostatnia część pięciotomowego Cyklu Meteorologicznego autorstwa Marcina Ciszewskiego. „Deszcz”, bo taki tytuł nosi ostatnia część cyklu, stanowi emocjonującą i przepełnioną błyskotliwą akcją opowieść o dalszych losach dobrze znanego wszystkim fanom cyklu podinspektora Jakuba Tyszkiewicza.

Najnowsze dzieło jednego z najciekawszych autorów książek sensacyjnych w kraju Marcina Ciszewskiego opowiada historię dobrze znanego z poprzednich czterech tomów Jakuba Tyszkiewicza. Główny bohater powieści dalej pełni funkcję szefa Biura Zwalczania Terroryzmu, jednak wie, że w związku ze swoimi ostatnimi działaniami oraz w następstwie zmiany władzy w Polsce, jego kariera nie potrwa długo.

Problemy Tyszkiewicza oraz zmiana władzy i jej politycznych priorytetów zbiegają się z zaplanowaną wizytą przywódcy Stanów Zjednoczonych w Polsce. Prezydent Stanów Zjednoczonych przybywa do Warszawy, by podpisać traktat zmieniający geostrategiczną sytuację Polski.

W tym samym czasie obie Pierwsze Damy biorą udział w aukcji charytatywnej. Obrazy wybitnej malarki i żony głównego bohatera, licytują przedstawiciele saudyjskiej rodziny królewskiej, ośmiu biznesmenów z pierwszej pięćdziesiątki najbogatszych ludzi świata oraz Ellaiah, amerykańska gwiazda muzyki pop.

Niepokorny i przede wszystkim przeszkadzający nowym władzom Tyszkiewicz dostaje ostatnie zadanie – zabezpieczenie wizyty i ochrona jej gości. Oczy całego świata są skierowane na Warszawę. Służby specjalne, zarówno te amerykańskie jaki polskie dwoją się i troją aby zapewnić bezpieczeństwo obu ważnych wydarzeń. Wydaje się, że wszystko odbędzie się bez większych problemów i nic prócz katastroficznych opadów i wylewającej Wisły nie może popsuć spotkania na szczycie.

Nagle gasną światła, rozlega się huk!!! 

Pałac prezydencki czy galeria sztuki, gdzie uderzą terroryści? Jaki los spotka zakładników? Jak potoczą się dalsze losy podinspektora Jakuba Tyszkiewicza? O tym i naprawdę wielu innych rzeczach musicie dowiedzieć się sami, czytając najnowsze dzieło Marcina Ciszewskiego.

Opinia

Najnowsze dzieło Marcina Ciszewskiego to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem Wydawnictwa Warbook. Powieść doskonale wpisuje się w wielbiony przeze mnie gatunek political fiction i stanowi kolejne warte polecenia innym czytelnikom dzieło autora.

Zanim napisze więcej o swoich odczuciach z lektury najnowszego dzieła Marcina Ciszewskiego to muszę się wam do czegoś przyznać. Nigdy nie czytałem czterech poprzednich tomów cyklu!! Zwykle stronię od tego typu sytuacji, gdzie zaczynam przygodę z jakimś cyklem pomijając wcześniejsze części. Uważam, że w ten sposób tracimy część wspaniałego doświadczenia jakim jest obcowanie z bohaterami od samego początku ich historii.

Obawy te towarzyszyły mi przez całą lekturę tej powieści. Dopiero na sam koniec, zrozumiałem, że były jako tako bezpodstawne. Dzieło Marcina Ciszewskiego okazało się nadzwyczaj dobrze skonstruowanym kryminałem. Nie brakuje tam zarówno brawurowej niemalże Hollywoodzkiej akcji jak i wolniejszych momentów pozwalających czytelnikowi odetchnąć przed kolejną zbliżającą się wielkimi krokami dawką adrenaliny.

Każdy kto zna choćby trochę twórczość Ciszewskiego wie doskonale, że tworzeni przez niego bohaterowie nie są bezbarwni, a wręcz przeciwnie są wyjątkowi i charyzmatyczni. Tak było też w przypadku Deszczu, którego bohaterowie (często nawet ci będący na pozór z daleka od głównego nurtu wydarzeń) są ciekawi. Niektórzy budzą sympatię a inni niechęć pomieszaną z nienawiścią. Na uwagę zasługuje skrupulatnie stworzony i oddany czytelniom przez autora świat otaczający bohatera.. począwszy od relacji rodzinnych Tyszkiewicza po skomplikowany i obrzydliwy świat wielkiej polityki.

Wielka szkoda, że to już ostatni tom cyklu! Z pewnością po lekturze Deszczu poprzednie tomy czyli Wiatr, Mróz, Upał i Mgła trafią na początek mojej długiej jak kolej transsyberyjska listy książek do przeczytania.

Polecam serdecznie!! 

10/10 

Adrian Blicharz


Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Deszcz

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-65904-71-3

Liczba stron: 384

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.