Marcin Ciszewski ?Krüger. Lew. Tom III? – recenzja

W dniu 26 kwietnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się powieść Marcina Ciszewskiego pod tytułem ?Krüger. Lew. Tom III?. Trzecia część cyklu to niezwykle połączenie wątku szpiegowskiego w czasach walki o niepodległość oraz dynamicznych i niezwykle realistycznych scen batalistycznych.

Wydana w środę, w dniu 26 kwietnia 2017 roku nakładem dobrze znanego wszystkim entuzjastom twórczości Marcina Ciszewskiego powieść pod tytułem Krüger. Lew to trzecia z serii lektura traktująca o losach inteligentnego, bezwzględnego oraz drapieżnego młodzieńca Wilhelma Krügera. Trzecia część podejmuje się bezpośredniej kontynuacji losów Cygana i Krügera ? młodzi bohaterowie, przebywający w Kijowie zostają pojmani przez sowiecką policję polityczną (Czeka ? przyp. red.). Zmotywowani chęcią odnalezienia porwanej przez Iwana Kolcowa, Eweliny zmuszeni są do ?zawarcia paktu z diabłem”. Podczas gdy dwójka młodzików pracuje pod bacznym i czekającym na najmniejszą oznakę nieposłuszeństwa okiem towarzyszy z sowieckiego Czeka, Ewelina zdobywa się na odwagę i ucieka z niewoli.

Wkrótce potem, dzięki niesamowitemu szczęściu oraz pomocy kilku ludzi o głębokim sercu jednoczy się ponownie z Mentorem. Bolszewik z niejedną ofiarą na sumieniu, czyli Iwan Kolcow z coraz większymi sukcesami infiltruje służby wywiadowcze odradzającej się niczym Feniks z popiołów Rzeczpospolitej. Pewnego dnia, jego sukcesy wywiadowcze zaburza pewne niespodziewane spotkanie, które w swojej konsekwencji prowadzi do odnowienia się jeszcze mroczniejszej części osobowości Kolcowa. Ginie młoda i pełna chęci do walki o wolność kobieta.., te wydarzenia prowadzą do jego ucieczki i powrotu pod skrzydła Czeka. Wkrótce jednak powraca, by jeszcze raz odegrać taką lub inną rolę w trwającej wojnie. Nastaje rok 1920, na przedpolach Warszawy ma wydarzyć się jedna z najważniejszych bitew w historii. W środku tego bitewnego zgiełku pojawiają się Krüger i Cygan, którzy starają się odkupić swoje grzechy, walcząc z zagrażającą światu czerwoną zarazą.

OCENA

?Krüger. Lew. Tom III? to bez wątpienia najbardziej dynamiczna i niezwykle intrygującą, trzecia część cyklu o opowieści o losach Wilhelma Krügera. Lew w porównaniu do dwóch poprzednich części ?wypada nad wyraz przyzwoicie? – w mojej ocenie autor wnosi do cyklu nową jakość. Uważny czytelnik, znający treść poprzednich dzieł natychmiast zauważy, że jedną z ważniejszych zmian, jakie zaszły w najnowszej części cyklu jest coraz większy udział scen balistycznych ? w porównaniu z poprzednimi częściami, gdzie autor skupiał się głównie na tworzeniu szpiegowskiej otoczki życia bohaterów. Kolejnym plusem jest odmienny sposób prezentacji bohaterów ? tym razem ulegają oni światowi zewnętrznemu i ukazują emocje oraz głębokie zmiany w zachowaniu i charakterze. Ciekawość budzi intrygujące zakończenie. Wszystko to, czego brakowało mi w poprzednich częściach, znalazłem w Lwie, więc nie pozostaje mi nic innego jak czekać na premierę kolejnej, czwartej części cyklu. Polecam serdecznie! Adrian Blicharz


Marcin Ciszewski.

MARCIN CISZEWSKI

Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, muzyk i agent nieruchomości. Zadebiutował w 2008 roku powieścią ?www.1939.com.pl?, rozpoczynając cieszący się olbrzymią popularnością wojenno-sensacyjny cykl Wojna.pl (?www.1939.com.pl?, ?www.1944.waw.pl?, ?Kapitan Jamróz?, ?www.2012ru.pl?, ?www.afgan.com.pl?). Ma na swoim koncie kilka kryminałów (?Mróz?, ?Upał?, ?Wiatr?), zbiór scenariuszy filmowych oraz paradokumentalną powieść ?Powstanie Warszawskie. Wędrówki po walczącym mieście?. Tom ?Kruger. Szakal? rozpoczął nowy, czterotomowy cykl o Wilhelmie Krugerze, lwowskim złodzieju wplątanym w tryby wielkiej historii u zarania niepodległości II Rzeczpospolitej.


Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Krüger. Lew. Tom III

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-64523-71-7

Liczba stron:  320

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.