Marcin Ciszewski „Kruger. Lis. Tom IV” – recenzja

W dniu 24 maja br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się kolejna powieść o dobrze znanym czytelnikom pisarza Marcina Ciszewskiego niezwykle inteligentnym, bezwzględnym i przebiegłym Wilhelmie Krügerze. „Lis” stanowi ostatnią część cyklu i opowiada o przebiegłych akcjach i „dramacie człowieka w przededniu wybuchu największej wojny” w historii ludzkości.

Jest 24 sierpnia 1939 roku – minęło 17 lat od momentu zakończenia akcji zawartej w trzeciej części cyklu. Wilhelm Krüger wraz ze swoją ekipa, w której skład wchodzą znani z poprzednich części Cygan, Mentor i Ewelina prowadzą niebezpieczną grę w Berlinie, stolicy Rzeszy Niemieckiej.

Po przejęciu dowodzenia w swojej złodziejko-wywiadowczej organizacji doświadczony przez życie Wilhelm Krüger stawia przed sobą, jak i swoimi wspólnikami niezwykle ciężkie zadania. Wykonując rozkazy swoich przełożonych  i świetnie przygotowaną przykrywkę, zdobywa uznanie i szacunek niemieckich elit.. nawiązuje ważne kontakty z wysokimi ranga osobami m.in. oficerem Walterem Schellenbergiem. Nie wszyscy jednak dają się zwieźć podstępnym i niezwykle odważnym posunięciom Krügera. Krüger nie porzuca swojej przeszłości, dalej trudni się bardzo niebezpieczną pracą „złodzieja” – prowadząc zuchwałe akcje, zwraca na siebie coraz większą uwagę niemieckich służb.. Abwehry oraz wysoce zmotywowanego – nienawiścią do naszego głównego bohatera – oficera Kripo Maxa Kellermana.

Walka o ojczyznę w dniach poprzedzających wybuch największej wojny w historii ludzkości nie jest jedynym celem skrupulatnie planowanych działań szajki Krügera. Równolegle z walką o losy zagrożonej Rzeczpospolitej..  Wilhelm, Cygan, Mentor i Ewelina prowadzą prywatną grę, której celem jest wyrównanie rachunków z przeszłości…

Jak potoczą się losy głównych bohaterów powieści? Czy zdołają wyrównać rachunki z przeszłości i kim okaże się ich cel? Jakie informacje pozyskają oni podczas swojej wywiadowczej „przygody”? Na te jak i wiele innych pytań dotyczących losów głównych bohaterów powieści będziecie musieli znaleźć odpowiedź sami.. czytając ostatnią część cyklu. 

OPINIA o „Lisie”

Ostatnia część cyklu to niezwykle solidna historia sensacyjna, która na pierwszy rzut oka ustępuje wieloma rzeczami poprzedniej części tj. Krüger. Lew. Tom III. W poprzedniej części mieliśmy do czynienia z prawdziwym nadmiarem akcji / scen walki – taki styl lektur najbardziej mi odpowiada. Właśnie po takie książki sięgam z największą chęcią. Niezwykłość „Lisa” wynikała jednak z czego innego. Pan Marcin Ciszewski, skupiając się na przedstawieniu ogromu wydarzeń mającego miejsce w przeciągu zaledwie 48 godzin, wykonał świetną robotę.

Idealnym posunięciem było przeplatanie się szpiegowskiej działalności grupy z chęcią zemsty i wyrównania rachunków z przed kilkunastu lat. Intensywne tempo działań grupy bohaterów, poruszających się w świecie powieści według skomplikowanych wytycznych nie pozwoliło na powstanie „nudnych” momentów. Podsumowując! Powieść pod tytułem „Lis” bez wątpienia zasługuje na wyróżnienie i stanowi idealne zakończenie całego cyklu opowiadającego o losach niezwykle inteligentnego, bezwzględnego i przebiegłego złodzieja i wywiadowcy Wilhelma Krügerza.

MARCIN CISZEWSKI

Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, muzyk i agent nieruchomości. Zadebiutował w 2008 roku powieścią ?www.1939.com.pl?, rozpoczynając cieszący się olbrzymią popularnością wojenno-sensacyjny cykl Wojna.pl (?www.1939.com.pl?, ?www.1944.waw.pl?, ?Kapitan Jamróz?, ?www.2012ru.pl?, ?www.afgan.com.pl?). Ma na swoim koncie kilka kryminałów (?Mróz?, ?Upał?, ?Wiatr?), zbiór scenariuszy filmowych oraz paradokumentalną powieść ?Powstanie Warszawskie. Wędrówki po walczącym mieście?. Tom ?Kruger. Szakal? rozpoczął nowy, czterotomowy cykl o Wilhelmie Krugerze, lwowskim złodzieju wplątanym w tryby wielkiej historii u zarania niepodległości II Rzeczpospolitej.


Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Kruger. Lis. Tom IV

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-64523-73-1

Liczba stron:  320

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.