Marcin Modrzewski „Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa …” – recenzja

Pod koniec lutego br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się niezwykła książka pod tytułem Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Autorem publikacji jest Marcin Modrzewski, pilot który „podążając za marzeniami o lataniu, ambicjami i prawdziwą pasją, pokonał długą drogę, by zasiąść za sterami polskiego F-16”. 

Na blisko 280 stronach autor opisuje niezwykłą przygodę z lotnictwem, o której wielu może tylko pomarzyć. Publikacja podzielona została na 22 rozdziały, w których to autor przedstawia szeroki zakres wiedzy – począwszy od programu szkoleniowego po udział w misjach nad ogarniętą krwawą wojną domową Syrią. Poza treścią uwagę czytelnika przyciągnie również okładka oraz ciekawa oprawa graficzna. Biografia pełna zdjęć wykonanych przez jednych z najlepszych specjalistów od fotografii lotniczej oraz fotografii z prywatnego archiwum autora.

Choć treść autobiografii została podzielona na 22 rozdziały, to można z nich wyróżnić dwie główne części. Pierwsza z nich opisuje długi proces zdobywania kwalifikacji do lotów na owianych sławą F-16. Autor przed tym jak zasiadł za sterami w pełni polskiego Jastrzębia, musiał przejść bardzo długie szkolenie, którego początek miał miejsce w Hiszpanii (na samolotach F-5M). Następnie został on wysłany do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobywał kolejne porcje wyspecjalizowanej wiedzy. Latał tam na maszynach szkolno-treningowych T-83C i wreszcie na upragnionych F-16. Oprócz profesjonalnego przybliżania czytelnikowi ciężkiego losu „uczącego się” pilota ukazuje ciekawe różnice w mentalności i podejściu do m.in. szkolenia. Autor uchyla tajemnicy na temat życia rodzinnego jak i zawartych znajomościach.

Druga część opisuje działalność lotnika po uzyskaniu uprawnień do lotów na myśliwcach F-16. Autor opowiada o objęciu dowództwa nad 10 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego w Łasku, realiach służby, czy udziale w szeregu międzynarodowych ćwiczeń m.in. w Danii, Hiszpanii, Turcji czy samych Stanach Zjednoczonych. Kolejnym i z pewnością najbardziej ekscytującym elementem zawartym w drugiej części jest udział w PKW w Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz Państwie Katar (PKW OIR Kuwejt) w ramach międzynarodowej operacji wojskowej pod nazwą Inherent Resolve.

/Fot. DORSZ

Do F-16 się nie wsiada. Jego się ubiera. Mówią, że jest dopasowany do pilota jak rękawiczka. Siedzisz odchylony do tyłu. Ręce spoczywają po bokach, na joysticku z prawej strony, na przepustnicy z lewej. Kiedy już uruchomisz solnik, właściwie nie zdejmujesz z nich dłoni. Wszystko, czego potrzebujesz do lotu i walki, jest pod palcami..” 

Opinia

„Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku” to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem Wydawnictwa Warbook i przypadła mi do gustu. Od dziecka z zazdrością spoglądałem w niebo, na maszyny wojskowe podziwiając tych, którym udało się wznieść w przestworza. Nie przywiązywałem jednak większej uwagi do tego jak ciężką drogę musieli przejść przyszli piloci. W związku z tym autobiografia Marcina Modrzewskiego okazała się idealnym narzędziem do nadrobienia zaległości.

Muszę przyznać, że jak na autobiografię, trochę brakuje mi opisu szkolenia w Dęblinie w słynnej Szkole Orląt. Po części jest to dla mnie zrozumiałe, jako że bohaterem głównym lektury jest tytułowy myśliwiec F-16. Mimo wszystko muszę przyznać, że choć krótki wstęp o szkoleniu lotniczym w Polsce, pierwszych lotach na Iskrach byłby naprawdę uroczym dodatkiem do całości.  

Autor przedstawia mnóstwo ciekawych informacji na temat żmudnego procesu szkolenia oraz taktyki stosowanej w czasie walk powietrznych. Opis szkolenia na Jastrzębie zawarty w lekturze jest dość specyficzny i może to być problemem dla niektórych czytelników nieprzyzwyczajonych do wojskowej nomenklatury. Dla mnie osobiście to żaden problem. Najbardziej zaciekawiły mnie jednak informacje na temat lotów nad Bałtykiem w czasie kryzysu krymskiego czy misji w warunkach wojennych nad ogarniętą wojną Syrią. 

Ciekawym doświadczaniem było również poznanie bardziej osobistej strony autora biografii – od kwestii rodzinnych po przyjaźnie zawierane w czasie służby. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością ciekawa oprawa graficzna. Efektowna okładka przedstawiająca parę myśliwców przyciągnęła moją uwagę już z daleka. Masa profesjonalnych zdjęć w środku tylko urozmaiciła już i tak ciekawą lekturę.

Podsumowując! 

Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku Marcina Modrzewskiego to lektura obowiązkowa dla fanów lotnictwa i wszystkiego, co z wojskiem związane. Sprawi ona także dużo przyjemności laikom, którzy stronią od tego typu tematyki, nie tylko za sprawą oprawy graficznej.  

Polecam serdecznie!


Autor: Marcin Modrzewski

Tytuł: Pilot F-16. Historia dowódcy 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: zintegrowana

Rok wydania: 2021

ISBN: 978-83-65904-86-7

Format: 166 x 235 mm

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.