Marcin Ogdowski (Dez)informacja – recenzja

Czy wojna wybuchnie? Ona już trwa! Sterowanie strumieniami informacji i dezinformacji z wykorzystaniem najnowszych technologii przypomina rzucanie do ataku kolejnych fal wojska. Polem bitwy jest telewizor, komputer i telefon. 

Fabuła powieści przenosi nas w niedaleką przyszłość do roku 2019. Zaledwie na miesiąc przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, piastujący urząd szefa MON urzędnik informuje podczas wystąpienia przed narodem o istotnym i realnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa kraju. Tym zagrożeniem mają być zakrojone na szeroką skalę rosyjskie manewry wojskowe o kryptonimie „Zapad”. Wrogie wojska koncentrują się w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi. Władze na Kremlu twierdzą, że to tylko ćwiczenia, ale według posiadanych przez MON i służby informacji zwykłe manewry mają przerodzić się w pełnoskalową inwazję lądową na Rzeczpospolitą Polską, członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na co dzień zajmujące się problemami życia codziennego społeczeństwo ogarnia strach…

Autor nie idzie na kompromis i podsyca poczucie niepewności czytelnika, zaskakując spójnością intrygi oraz przenikliwością ocen w konstruowaniu scenariusza, w którym dostrzegam realizm ważnych dla nas wszystkich spraw, a zarazem dramatyzm przedstawianych wydarzeń. Ten dramatyzm jest tym większy, że w zdarzeniach z 22 października ? osadzonych przez autora w niedalekiej przyszłości ? miałem okazję uczestniczyć. Działo się to w nieco odmiennym gronie i w odrobinę innej scenerii, jednak przesłanie było niemal identyczne. I zapewniam, że nie jest to coś, co można określić mianem deja vu. Choć wiem, że są tacy, dla których jest to jamais vu. Gorąco polecam!

Generał Mieczysław Gocuł, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

 

Czytając książkę Marcina Ogdowskiego, myślałem, jak wiele z tego, co się obecnie dzieje, wydawało się kilka lat temu zupełnie niemożliwe. Oby to z dużym wyczuciem napisane political fiction nie stało się więc nigdy realnością. A historia, po prostu, do przeczytania jednym tchem!

Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej

 

Literacka wyobraźnia autora skompilowana z faktami najnowszej historii rysuje obraz, którego nie można wykluczyć. Dramatyzm epizodów powinien stać się przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić powierzenie władzy populistycznym, sfrustrowanym, cynicznym ?patriotom?. Lekturę polecam każdemu, komu bliskie jest bezpieczeństwo Ojczyzny. 

Generał broni dr Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Wojska Polskiego

Marcin Ogdowski trafnie eksponuje problem polityków i mediów ulegających rosyjskiej propagandzie, która ? będąc elementem wycelowanej w Polskę wojny hybrydowej ? manipuluje nastrojami Polaków. Wywołuje ona wojenną histerię i budzi uśpione upiory nacjonalizmu. Lektura tej książki to dobra lekcja dla nas wszystkich.

Generał broni Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych

Oprócz kwestii zagrożenia zewnętrznego dla kraju fabuła podejmuje także wątek sensacyjno-kryminalny. Chodzi o sprawę tajemniczych zabójstw oficerów służb specjalnych, która powiązana jest z pewnym niechlubnym zdarzeniem, do jakiego doszło przed wieloma laty w Afganistanie. Głównymi bohaterami powieści zostają ambitna prokurator z nałogami Justyna Konieczna, która podąża za prawdą i dziennikarz śledczy z wieloletnim doświadczeniem Michał Bera, który odgrywa rolę znacznie inną od tej w której sam chciałby się znaleźć ? towarzyszy im wiele postaci drugoplanowych, wśród których odnajdziemy wiele osobistości z realnego świata wielkiej polityki.

 

OPINIA

Przyznam szczerze, że zabranie się za lekturę najnowszego dzieła typu political-fiction Marcina Ogdowskiego przyszło mi z wielkim trudem. Być może problemem było tzw. zmęczenie materiału (w ostatnim czasie przeczytałem kilka tego typu książek) lub co o wiele bardziej prawdopodobne nadzwyczaj polityczny charakter lektury. Pierwsze strony niestety nie zapowiadały dynamicznej lektury ? kilkunastostronicowy prolog zawierający relację o faktach poprzedzających zawiązanie akcji był dla mnie lekko nużący. Dużo więcej mieszanych emocji związanych odbiorem lektury przyniosły następujące po nim rozdziały ? poznaliśmy głównych bohaterów, czyli aroganckiego dziennikarza z wieloletnim doświadczeniem Michała Berę i ambitną prokurator Justynę Konieczną oraz pozostałe tylko na pozór szare postaci.

Jak już wspomniałem wyżej, „(Dez)informacja” ma nadzwyczaj polityczny charakter ? autor dużo uwagi poświęca kwestii polityki i wydaje mi się, że dość wyraziście ukazuje swoje poglądy i polityczne sympatie (nie ma oczywiście w tym nic złego). W książce bardzo dużo jest nawiązań do prawdziwych osobistości i tworów politycznych z naszego kraju. Marcin Ogdowski co prawda lekko zmienia imiona i nazwiska oraz nazwy ugrupowań politycznych, ale każdy czytelnik z pewnością zorientuje się o kim pisze autor. To właśnie polityka w lekkim stopniu zniechęcała mnie do lektury najnowszego dzieła Marcina Ogdowskiego ? mimo wszystko było warto!!!

Całość zdarzeń przedstawionych w „(Dez)informacji” układa się w niby lustrzane odbicie otaczającej nas rzeczywistości ? autor zasługuje na pochwałę za niesamowitą wyobraźnię literacką. Lektura trzyma w napięciu do samego końca. Głównym motywem lektury jest oczywiście tytułowa dezinformacja ? znana szerzej zwykłemu Kowalskiemu pod wdzięcznie brzmiącym angielskim określeniem fake news. Przedstawienie dezinformacji w ten sposób, jako środka do wywoływania paniki i zakrojonej na szeroką skalę manipulacji było bez wątpienia najciekawszym doświadczeniem z jakim miałem do czynienia w lekturach typu political-fiction.

Książkę „(Dez)informacja” mogę bez wątpienia polecić każdej osobie chcącej odczuć niemal na własnej skórze w bliskim realiom świecie political-fiction działanie propagandy i dezinformacji oraz tego, jak łatwo wpaść w jej sidła. Jednocześnie zaznaczam, że każdy z czytelników powinien podejść do niej z lekkim dystansem w związku z nawiązaniem do realiów politycznych panujących w kraju.

Ocena: 7/10

Marcin Ogdowski – pisarz, dziennikarz nazywany „pierwszym polskim blogerem wojennym”. Pracował w Iraku, Afganistanie, na Ukrainie, w Libanie. Autor książki reporterskiej zAfganistanu.pl. Alfabet Polskiej Misji. oraz trzech wojennych powieści Ostatni świadek, (Nie)potrzebni i Uwikłani. Współautor albumu Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej, cyklu reportaży wydanych w książce W naszej pamięci. Irak, Afganistan – 2003-2014 oraz redaktor i współautor Dziennika dowódcy Rosomaka. W latach 2009-2014 prowadził kultowy blog zAfganistanu.pl. Wielokrotnie nagradzany za przedstawianie wojny w obiektywny i nowoczesny sposób. Wyróżniony m.in. Zieloną Gruszką oraz Buzdyganem – nagrodą uchodzącą za wojskowego Oscara. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”. Posiadacz Honorowej Odznaki 6. Brygady Powietrznodesantowej.

– (Dez)informacja


Autor: Marcin Ogdowski

Tytuł: (Dez)informacja

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-65904-10-2

Liczba stron: 270

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.