Mateusz Wyrwich „Powstanie ’44. Zachowali się jak trzeba…” – recenzja

„Powstanie ’44. Zachowali się jak trzeba…” to unikalna pozycja książkowa, ukazująca blisko dwadzieścia reportaży pozwalających na ujrzenie Powstania Warszawskiego przez pryzmat losów indywidualnych osób, od żołnierzy Armii Krajowej po lotników RAF-u niosących pomoc walczącej stolicy. 

Opublikowana nakładem wydawnictwa RYTM, książka pod tytułem „Powstanie ’44. Zachowali się jak trzeba…” to nic innego jak dwadzieścia unikalnych reportaży ukazujących Powstanie Warszawskie. Autor publikacji, Pan Mateusz Wyrwich, opowiada o losach Warszawy i heroicznej walce powstańców z niemieckim okupantem ukazując ten niezwykły, ale i przecież tragiczny w skutkach epizod naszej historii poprzez przez pryzmat losów indywidualnych osób. W związku z tym możemy przeczytać m.in. o walczących z niemiecką machiną wojenną żołnierzach Armii Krajowej czy sanitariuszkach udzielających pomocy potrzebującym bez względu na ryzyko. W publikacji przeczytamy także o posłudze kapelanów, artystów, listonoszy i korespondentów, którzy zapewniali wsparcie dla walczącej Warszawy oraz dzielnych lotnikach RAF-u, niosących pomoc Powstaniu.

Gospoda żołnierska Pomoc Żołnierzowi (prawdopodobnie) w gmachu restauracji „Adria” przy ulicy Moniuszki 1 / Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego:

Moja opinia? Gdy otrzymałem przesyłkę i moim oczom ukazała się książka nie spodziewałem się szansy na uzyskanie unikalnego spojrzenia na sprawę Powstania. Moje obawy rozwiały się w momencie gdy rozpocząłem czytanie, okazało się bowiem że autor potrafi podjąć temat Powstania Warszawskiego i ukazać go czytelnikowi tak nie mógł się on oderwać od lektury. Dzieło Pana Mateusza Wyrwicha urzekło mnie przede wszystkim swoją formą. Bardzo spodobało mi się ukazanie Powstania przez pryzmat losów wielu indywidualnych osób. Uważam że książka „Powstanie ’44. Zachowali się jak trzeba…” jest pozycją obowiązkową dla osób pragnących poznać historię z bliska.

Polecam serdecznie!

Adrian Blicharz


Autor: Mateusz Wyrwich

Tytuł: Powstanie ’44. Zachowali się jak trzeba

Wydawnictwo: RYTM

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-728-8

Liczba stron: 176

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.