/Fot. MBDA

MBDA: F-35 odpala pocisk AIM-132 ASRAAM

W środę, w dniu 15 marca br. europejski koncern zbrojeniowy MBDA poinformował o teście pocisku rakietowego klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-132 ASRAAM (ang. Advanced Short Range Air-to-Air Missile) z udziałem myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-35 Lightning II.

Jak informuje komunikat prasowy koncernu MBDA, były to pierwsze w historii testy myśliwca wielozadaniowego F-35 Lightning II z wykorzystaniem produkowanych poza Stanami Zjednoczonymi kierowanych pocisków rakietowych. Według MBDA badania nad integracją pocisków ASRAAM z nowymi maszynami 5. generacji prowadzone były na terenie baz Naval Air Station Patuxent River (w stanie Maryland) oraz Edwards Air Force Base (w stanie Kalifornia) – mowa tu zarówno o testach w locie, jak i o odpaleniu pocisku. Zdjęcie opublikowane przez koncern wskazuje, że odpalenia pociski dokonano z zewnętrznego pylonu uzbrojenia, nie zaś z wewnętrznej komory uzbrojenia. Komunikat prasowy producenta pocisków nie precyzuje gdzie ani w jakim czasie doszło do testów.

AIM-132 ASRAAM to brytyjski zaawansowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu naprowadzany na podczerwień. Producentem pocisków ASRAAM jest koncern zbrojeniowy MBDA. Pociski wyposażone są w głowicę odłamkowo-burzącą o wadze 10 kilogramów. ASRAAM?y wprowadzono do służby w 1998 roku,  rozwijają one prędkość 3,5 Ma (4284 km/h) i mogą razić cele powietrzne na dystansie od 300 metrów do 18 kilometrów. /Fot. MBDA

Przypominamy, że w sierpniu 2016 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii przyznało koncernowi zbrojeniowemu MBDA wart około 184 mln ? kontrakt na dostawę partii pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-132 ASRAAM. Zgodnie z tym porozumieniem, koncern MBDA zobowiązał się do wyposażenia Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force) oraz Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy) do 2022 roku w dodatkową partię zmodernizowanych pocisków ASRAAM, celem wykorzystywania ich na myśliwcach wielozadaniowych 5. generacji F-35B Lightning II po 2022 roku (czytaj także: MBDA dostarczy pociski ASRAAM dla brytyjskich F-35).

Źródło: MBDA – F-35 SUCCESSFULLY CONDUCTS FIRST FIRINGS OF MBDA?S ASRAAM

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.