Barrett M107A1. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Media: USA dostarczą karabiny wyborowe Barrett M107A1 na Ukrainę

Jak poinformował dziennik The Washington Post, administracja prezydenta Donalda Trumpa zezwoliła na sprzedaż wielkokalibrowych karabinów wyborowych Barrett M107A1 kal. 12,7 mm, co oznacza wprowadzenie w życie ustawy o wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji, w tym obejmującej dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa.

W czwartek, 21 grudnia br. amerykański dziennik The Washington Post poinformował, że administracja prezydenta Donalda Trumpa, poprzez Departament Stanu, zezwoliła na sprzedaż wielkokalibrowych karabinów wyborowych Barrett M107A1 kal. 12,7 mm wraz z amunicją oraz powiązanymi częściami i akcesoriami, co oznacza wprowadzenie w życie ustawy o wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji, w tym obejmującej dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa.

Przypomnijmy, że w dniu 22 września ub. r., jeszcze za czasów prezydentury Baracka Obamy, Izba Reprezentantów jednogłośnie uchwaliła ustawę nr H.R. 5094 ?Stability and Democracy for Ukraine Act?, wcześniej zatwierdzoną przez Komisję Relacji Międzynarodowych, w której Waszyngton stwierdza ciągłość polityki w zakresie sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu w 2014 roku, a także wsparcie dla rządu w Kijowie w celu przywrócenia Ukrainie pełnej suwerenności i integralności terytorialnej, powstrzymywania rosyjskiej agresji w Donbasie, które obejmuje dyplomację i wsparcie, w tym dostawy ?defensywnej broni śmiercionośnej? (czytaj więcej: Zgoda amerykańskiej Izby Reprezentantów na dostawy broni dla Ukrainy). Jednak poprzednia administracja Białego Domu nigdy nie wdrożyła ustawy w życie, co było powszechnie uważane za decyzję de facto o nie dostarczaniu śmiercionośnej broni ukraińskiemu wojsku.

Urzędnicy administracji Białego Domu potwierdzili dla dziennika, że Departament Stanu w tym miesiącu zatwierdził komercyjną licencję zezwalającą na eksport wielkokalibrowych karabinów wyborowych Barrett M107A1, amunicji oraz powiązanych części i akcesoriów na Ukrainę, o wartości wynoszącej 41,5 miliona USD. Broń ta została zaadresowana do wypełnienia szczególnie wrażliwej luki sił ukraińskich walczących w ramach operacji antyterrorystycznej (ATO) ze wspieranymi przez Rosję separatystami z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Nie było z kolei zgody na eksport cięższych rodzajów broni, których pożąda ukraiński rząd, takich jak ręczne przeciwpancerne pociski kierowane typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget) FGM-148 Javelin, o ewentualnej sprzedaży których w dniu 17 listopada br. poinformowała amerykańska telewizja ABC jako rekomendacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych dla prezydenta Trumpa (czytaj więcej: USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?).

Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, republikanin Bob Corker (Tennessee), który był współtwórcą uchwalonego prawa, pochwalił posunięcie administracji Trumpa:

Cieszę się, że administracja zaaprobowała sprzedaż ?defensywnej śmiercionośnej broni? na Ukrainę. Ta decyzja została poparta przez Kongres ustawodawstwem, nad którym trwały prace trzy lata temu i odzwierciedla wieloletnie zaangażowanie naszego kraju na Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej agresji.

Rzeczniczka Departamentu Stanu, powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone mają teraz po raz pierwszy licencję na komercyjny eksport broni na Ukrainę, to rząd nie sprzedawał ani nie dostarczał broni bezpośrednio na Ukrainę:

Nigdy nie było oficjalnej polityki takiej sprzedaży w taki czy inny sposób, a licencja była przyznawana na podstawie indywidualnych przypadków. ? powiedziała Heather Nauert.

Inny, wyższą rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział dziennikowi, że Trump osobiście zatwierdził decyzję zezwalającą na eksport karabinów wyborowych po przedstawieniu noty sekretarza obrony Jamesa Mattisa i sekretarza stanu Rexa Tillersona. Wcześniej, w czerwcu br. obecna administracja Białego Domu potwierdziła wcześniejsze zobowiązania Stanów Zjednoczonych, a sekretarze stanu i obrony dyskutowali na temat wyboru najlepszej opcji dostarczenia uzbrojenia dla Ukrainy, rekomendując przeciwpancerne pociski kierowane jako sensowne rozwiązanie. Sekretarz Mattis potwierdził swoje stanowisko i zobowiązania rządu USA podczas sierpniowej wizyty w Kijowie, gdy spotkał się z prezydentem Petro Poroszenką.

Barrett M107A1. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Barrett M107A1 jest to przeciwsprzętowy, samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy na nabój 12,7 × 99 mm NATO (.50 BMG), produkowany przez Barrett Firearms Mfg. Jest to oznaczenie US Army dla wkbw przyjętego na uzbrojenie USMC jako M82A1A .50 Caliber Special Application Scoped Rifle (SASR). M107A1 jest podobny do wersji M82A3, ale różni się od niego celownikiem optycznym (Leupold Vari-X 4.5-14×50) i wyposażeniem dodatkowym. Amunicją używaną przez US Army jest nabój M33 ze zwykłym pociskiem oraz przeciwpancerno-odłamkowo-zapalający Raufoss NM140 MP. W Wojsku Polskim karabin M107A1 jest używany przez Jednostkę Wojskową Komandosów (JWK) z Lublińca.

Źródło:

washingtonpost.com: Trump administration approves lethal arms sales to Ukraine

Czytaj także:

Ukraina: Nowy radar dozoru AESA 3D typu 80K6T gotowy do testów [WIDEO]

Ukraina: Pierwsza publiczna prezentacja modułowego karabinku WAC-47 [FOTO+WIDEO]

Ukraina: Powstanie nowa samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm?

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Ukraina: amerykańskie drony nieskuteczne na polu walki

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.