Wokalista zespołu Marduk, źrodło: wikimedia

Metalowy zespół „Marduk” – Powstanie Warszawskie w piosence „Warschau”

Mija kolejna rocznica jednego z polskich zrywów niepodległościowych. Powstanie Warszawskie – ocena tego wydarzenia obecnie coraz częściej dzieli się na jego przeciwników jak i sympatyków w Polsce. Warto w tym wypadku zobaczyć, jak widzą Powstanie Warszawskie przedstawiciele innych nacji w przekazie artystycznym. W tym wpisie skupimy się na piosence „Warschau” szwedzkiego zespołu black-metalowego „Marduk”. Warto podkreślić, że tekst ten powstał ze względu na zaistniałe zainteresowanie tematyką historii polski poruszanej w tekstach zespołów metalowych. Widoczne było to zwłaszcza w komentarzach.

 

Tytułowa piosenka (z polskim tłumaczeniem):

Tytułowa piosenka ze scenami z Powstania Warszawskiego z innym tłumaczeniem na język Polski:

Charakterystyczną cechą zespołów black-metalowych jest ich nazewnictwo. Często artyści odwołują się
do pradawnych wierzeń. W tym przypadku nazwa „Marduk” jest odwołaniem do jednego z głównych bóstw starożytnej Babilonii.

Kolejną cechą zespołów już nie tyle black-metalowych, a ogólnie metalowych, jest poruszanie „trudnych spraw”, nawet tych historycznych. W tym przypadku „Marduk” poruszył ten temat z typowym black-metalowym przekazem z naciskiem na „rzeź”, „walkę o wolność”, „brutalność”. Wskazują na to określenia chociażby w tym fragmencie tekstu piosenki:

Annihilation, obliteration, cremation
Declaration of death, genocide triumphant
Crushing resistance, inflicting pain
Fierce devotion, reign of terror
Draconian measures, sealing their fates
Proudly displaying moments in blood

Tłumacząc:

Zniszczenie, zrównanie z zmienią, kremacja
Deklaracja śmierci, triumfujące ludobójstwo
Miażdżą opór, zadają ból
zacięte oddanie, panującemu terrorowi
drakońskie kroki, pieczętują ich los
z dumą prezentują pomniki we krwi

Warto na sam koniec tego wpisu podkreślić, że warstwa tekstu opiera się na ukazaniu nazistowskiego systemu totalitarnego (określenia: „supremacy”- „rządzący”; „reign of terror” – „panującemu terrorowi” itd.), który niszczy należyty opór – walczących w Powstaniu Warszawskim. W tekście nie ma żadnej wzmianki o bohaterstwie – najbliżej mu do przedstawienia tego wydarzenia w formie „tragedii greckiej”, której głównymi bohaterami są mieszkańcy Warszawy oraz uczestnicy powstania.

Absolwent UMCS na wydziale humanistycznym, na kierunku historia. Licencjat pisał na temat: "Ruch narodowy i dążenia niepodległościowe Irlandczyków w latach 1900-1923". Natomiast pracę magisterską: "Ruch niepodległościowy na terenie powiatu radomskiego po 1945 r." W pracy historycznej bada losy Żołnierzy Niezłomnych, głównie na terenie regionu radomskiego oraz historię Irlandzkiej Armii Republikańskiej.