Flaga Syrii / Źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia
Flaga Syrii / Źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia

Międzynarodowi główni aktorzy w Syrii i ich interesy (październik 2015)

Syria- państwo, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi. Kraj, w którym trwa wojna domowa, który jest nękany przez tzw. Państwo Islamskie (IS), na terenie którego międzynarodowa koalicja na czele z USA prowadzi uderzenia z powietrza na cele IS, a także w którym Rosjanie rozpoczęli swoją ofensywę. Ten krótki opis sytuacji już wskazuje na fakt, że panuje tu niemałe zamieszanie. Postaram się w krótki i rzeczowy sposób wskazać głównych aktorów w tym państwie oraz ich interesy.

1. Stany Zjednoczone.

Jest to gracz, którego interesy na Bliskim Wschodzie są widoczne od bardzo dawna. USA walczą z reżimem obecnego prezydenta Syrii Baszara al- Assada. Ponadto międzynarodowa koalicja państw na czele właśnie z Amerykanami przeprowadza uderzenia z powietrza na pozycje IS. Oprócz tego Stany Zjednoczone inwestują w sprzęt wojskowy dla syryjskich rebeliantów oraz szkolą ich.

2. Turcja.

Graniczy z Syrią od południa, ma z tym krajem długą granicę (ponad 800km). Jako sojusznik USA w międzynarodowej koalicji należy jednak rozpatrywać ten kraj oddzielnie. Turcy wspierając wysiłki Amerykanów przeciwko reżimowi Assada oraz IS, a także jednocześnie realizują własne interesy prowadząc działania wojskowe wymierzone przeciwko Kurdom, którzy od dawna chcą utworzenia własnego państwa.

3. Arabia Saudyjska.

To arabskie państwo jest jednym z potentatów w regionie, dysponuje ogromnymi złożami surowców energetycznych. Eskalacja sytuacji w Syrii sprawia, że Arabia Saudyjska obawia się o swoje zasoby. Arabowie uczestniczą we wspólnych z USA nalotami na pozycje IS.

4. Rosja.

Prezydent Putin to tradycyjny sojusznik prezydenta Baszara al- Assada. Syria to rynek zbytu dla rosyjskiej broni. Rosjanie 30 września rozpoczęli działania bojowe nad terytorium Syrii. Oficjalnie celami nalotów są pozycje IS, jednakże istnieje wiele wątpliwości co do prawdziwości tej tezy. Obecne działania Putina wskazują, że ewidentnie dąży on do destabilizacji sytuacji w regionie.

5. Iran.

Iran i Syria wspólnie walczą z IS oraz sunnickimi powstańcami. Ponadto Iran dostarcza rządowi al- Assada broń oraz wspomaga go finansowo.