Należący do Straży Pożarnej hrabstwa Los Angeles, śmigłowiec Sikorsky S-70A Firehawk podczas demonstracji zrzutu wody w czasie pokazów w 2013 roku. / fot. Trent Bell (PRNewsfoto/Lockheed Martin).

Mieleckie śmigłowce S-70i polecą do Stanów Zjednoczonych

Jak poinformował amerykański koncern Lockheed Martin, należący do niego Sikorsky Aircraft Corporation dostarczy Straży Pożarnej Hrabstwa Los Angeles dwa śmigłowce wielozadaniowe S-70i Black Hawk International w konfiguracji Firehawk, które zostaną zmontowane przez zakłady PZL Mielec Sp. z o.o. Niewykluczone, że łącznie zostanie zamówionych 12 maszyn tego typu.

W czwartek, 7 września br. amerykański koncern Lockheed Martin poinformował, że należący do niego Sikorsky Aircraft Corporation podpisał kontrakt z Hrabstwem Los Angeles na dostawę dwóch śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk International w konfiguracji Firehawk, przeznaczonych dla lokalnej Straży Pożarnej. Montaż maszyn odbędzie się w należących do koncernu zakładach PZL Mielec Sp. z o.o., które dostarczą oba śmigłowce do grudnia br.

Jak informuje PZL Mielec, dostarczone maszyny zapewnią władzom hrabstwa zdolność skutecznej walki z pożarami i przeprowadzania innych akcji o różnym charakterze, a oba śmigłowce znajdują się już w fazie produkcji.

Każdy ze śmigłowców Firehawk będzie miał szersze płaty wirnika, co zwiększy zdolność podnoszenia się maszyny, szklany kokpit (glass cockpit) pozwalający pilotom lepiej oceniać sytuację w trakcie misji, wbudowany w kokpicie rejestrator dźwięków i danych dotyczących lotu oraz system zarządzania stanem maszyny, pozwalający na stałe monitorowanie jej parametrów operacyjnych.

Jak powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec Sp. z o.o.:

To nowe zamówienie jest doskonałą wiadomością dla 1.700 polskich pracowników PZL Mielec oraz 5.000 innych osób, zatrudnionych w firmach partnerskich wchodzących w skład naszego łańcucha dostawców. Dziękujemy władzom Hrabstwa Los Angeles za zaufanie do śmigłowców Black Hawk oraz do umiejętności naszego mieleckiego zespołu, który dostarczy produkt unikatowej jakości.

Z kolei Daniel C. Schultz, prezes Sikorsky Aircraft Corporation, powiedział:

Nowe i bardziej sprawne śmigłowce S-70i Black Hawk zapewnią hrabstwu Los Angeles i Straży Pożarnej najbardziej efektywne śmigłowce strażackie i wielozadaniowe. Dziękujemy władzom Hrabstwa za jego niezmienne zaufanie do Sikorsky’ego i śmigłowca Black Hawk oraz za ścisłą współpracę, która doprowadziła do postępów w dziedzinie aeronautyki. Serdecznie gratulujemy odważnym strażakom, załogom lotniczym i członkom obsługi technicznej, którzy wykorzystują te wyjątkowe zdolności do pracy na najwyższym poziomie usług publicznych.

Kathryn Barger, członkini Rady Nadzorczej Hrabstwa Los Angeles, dodała:

Dostawy te uzupełnią potężny arsenał pożarniczy naszego Hrabstwa i nasze zdolności do walki z pożarami, aby chronić życie ludzkie i mienie. Firehawk to bardzo skuteczna platforma walki przeciwpożarowej, a także możliwości wielu misji na inne potrzeby, takie jak ratownictwo medyczne i zadania poszukiwawczo-ratownicze.

Po dostarczeniu śmigłowców do USA, w przyszłym roku zostaną one wyposażone przez specjalistycznego poddostawcę w zbiornik na wodę o pojemności 3.785 litrów (1.000 galonów), zmodyfikowane zostanie podwozia, a także przystosowane kokpit do obsługi przez jednego pilota i wyposażone w sprzęt medyczny. Oprócz misji strażackich i ratunkowych, śmigłowce Firehawk będą wykorzystywane również jako maszyny dowodzenia i kontroli operacji z udziałem innych śmigłowców oraz wsparciu logistycznym.

Thomas Ewald, zastępca komendanta Jednostki Powietrznej i Terenowej Straży Pożarnej Hrabstwa Los Angeles, żaden inny rodzaj śmigłowca nie jest w stanie przeprowadzać wszystkich tych pięciu typów operacji.

Firehawk wielokrotnie udowodnił swoją niezawodność i wytrzymałość. Nacisk, jaki wywoływany jest na szkielet maszyny w momencie nagłego otwarcia zbiornika i wypuszczenia niemal 4 tys. litrów wody kilka razy w ciągu dnia, przewyższa zdolności śmigłowców bojowych w normalnych operacjach przy pełnym załadunku.

Bezpośrednim zamawiającym maszyny jest Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (California Department of Forestry and Fire Protection; CAL FIRE), który na początku sierpnia ogłosił, że wycofuje ze służby flotę dwunastu śmigłowców do gaszenia pożarów typu Bell 412. Oznacza to, że najprawdopodobniej CAL FIRE zamówi jeszcze 10 mieleckich maszyn dla innych hrabstw. Przetarg na nowe maszyny wygrał Air Methods/United Rotorcraft z Englewood (Kolorado), oferujący model S-70i Firehawk.

Warto zauważyć, że Straż Pożarna hrabstwa Los Angeles użytkuje trzy śmigłowce S-70A Firehawk (zamówione w grudniu 2000 roku i dostarczone w latach 2001-2004), które są specjalistyczną wersją modelu UH-60L, zaprojektowaną i zbudowaną przez przedsiębiorstwo Aero Union z Kalifornii.

PZL Mielec zajmuje się montażem śmigłowców S-70i Black Hawk International od 2010 roku, i dotąd maszyny zostały wyeksportowane do Arabii Saudyjskiej (MSW), Meksyku (policja federalna), Turcji (policja), a także sił zbrojnych Brunei, Kolumbii, Turcji (czytaj więcej: Śmigłowiec T-70 TUHP z Mielca przekazany Turcji) oraz Chile (czytaj więcej: Śmigłowce S-70i Black Hawk z PZL-Mielec dla Chile).

Źródła:

news.lockheedmartin.com: Sikorsky Receives Contract to Deliver Two S-70i? Black Hawk Helicopters to the Los Angeles County Fire Department

pzlmielec.pl: Nowy kontrakt na produkcję pożarniczych śmigłowców Black Hawk w PZL Mielec

Czytaj także:

MSPO 2016: Uzbrojony Black Hawk z Mielca [ZDJĘCIA]

PGZ S.A. i Sikorsky będą współpracować w zakresie śmigłowców Black Hawk

Sikorsky w rękach Lockheed Martin za 8 mld USD

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.