Militarne podsumowanie 2017 roku ? Polska

W 2017 roku mieliśmy do czynienia z wieloma ważnymi wydarzeniami związanymi z bezpieczeństwem militarnym Polski, zaangażowaniem żołnierzy Wojska Polskiego poza granicami kraju, realizacją Zaktualizowanego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych czy w końcu sukcesach polskiego przemysłu zbrojeniowego w kraju i za granicą. Postanowiliśmy przypomnieć Czytelnikom 68 najważniejszych i najciekawszych, według naszego czysto subiektywnego wyboru, wydarzeń o których informowaliśmy Was w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

1. Ćwierć tysiąca amerykańskich żołnierzy wylądowało we Wrocławiu

Jak poinformował serwis Polsat News, w dniu 7 stycznia br. pierwsza grupa żołnierzy 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty, która wzmocni wschodnią flankę NATO, wylądowała na lotnisku Wrocław-Strachowice.

2. Pierwsze czołgi Abrams przekroczyły granicę niemiecko-polską [FOTO+WIDEO]

Jak poinformowała amerykańska 16. Brygada Wsparcia Logistycznego, pierwsze czołgi podstawowe M1 Abrams, należące do 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty, który wzmocni flankę wschodnią NATO, znalazły się już w Polsce.

Fot. 16th Sustainment Brigade.

3. IU MON: 57 tysięcy Beryli dla Wojska Polskiego

Jak wynika z ogłoszenia Inspektoratu Uzbrojenia MON (IU MON) prowadzi on negocjacje z Fabryką Broni ?Łucznik? w sprawie ?historycznego? kontraktu na zakup 57 tysięcy karabinków automatycznych rodziny Beryl dla Wojska Polskiego. Szacunkowa wartość tego zamówienia to ponad 340 mln zł.

4. Kownacki: Pociski JASSM dla F-16 dotarły do Polski

?Pierwsze lotnicze pociski kierowane JASSM zostały dostarczone do bazy w Poznaniu-Krzesinach, gdzie stacjonują samoloty F-16? ? poinformował w piątek, w dniu 20 stycznia br. na Twitterze, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

F-16C Block 52+ „Jastrząb” z podwieszonymi dodatkowymi zbiornikami paliwa oraz dwoma taktycznymi lotniczymi pociskami manewrującymi AGM-158A JASSM. /Fot. kpt. Krzysztof Nanuś via Bartosz Kownacki – Twitter.

5. PGZ Stocznia Wojenna chce kupić Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

W dniu 2 lutego br. spółka Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) Stocznia Wojenna z Radomia jako jedyna złożyła ofertę zakupu, będącej w stanie upadłości, Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni za ponad 224 mln PLN.

6. PAP: Generał dywizji Jarosław Mika nowym Dowódcą Generalnym RSZ

W dniu 2 lutego br. szef BBN Paweł Soloch poinformował, że prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. nowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Według PAP, zostanie nim gen. dyw. Jarosław Mika, obecnie pełniący obowiązki dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11. LDKP).

7. IU MON: Kolejne bomby ćwiczebne dla Jastrzębi

Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął postępowanie przetargowe w sprawie dostaw 200 bomb ćwiczebnych BDU-50 dla myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ ?Jastrząb? wykorzystywanych przez Siły Powietrzne RP.

8. Wojsko kupuje nowe moździerze dla Obrony Terytorialnej

Inspektorat Uzbrojenia MON (IU MON) poinformował o przyznaniu Zakładom Mechanicznym Tarnów S.A. kontraktu na dostawę setek moździerzy LM-60D PLUTON dla Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) ? dostawy sprzętu dla nowo formowanych pododdziałów mają być realizowane w latach 2017 ? 2019.

9. Świdnik: Pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja śmigłowca AW101 [WIDEO]

W dniu 2 marca br. na terenie zakładów PZL-Świdnik S.A., należących do Leonardo Helicopters, miała miejsce pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja średniego śmigłowca wielozadaniowego AgustaWestland AW101 z myślą o nowym przetargu na śmigłowce dla Wojska Polskiego.

/Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)

10. ?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski

Izraelskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe IMI Systems i IAI ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy, celem spełnienia warunków przetargu polskiego MON w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ?Homar?. Izraelczycy oferują Polsce system Lynx z rakietami EXTRA (o zasięgu 150 km), Predator Hawk (300 km) i ? co jest nowością ? taktyczne pociski quasibalistyczne LORA (ponad 300 km).

11. BLMW: Kolejny zmodernizowany W-3WA wrócił do Gdyni [ZDJĘCIA]

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej poinformowała, że po trzech latach spędzonych w zakładach lotniczych w Świdniku drugi zmodernizowany śmigłowiec W-3WA powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

12. Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT

W dniu 6 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym UE pojawiła się informacja o zawarciu kontraktu pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. na dostawy 2.494 uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000P o wartości ponad 167 mln PLN z przeznaczeniem dla Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

/Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

13. Karabela ? nowe przeciwpancerne pociski kierowane dla polskiej armii

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego pozyskania wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych nowego typu wraz z dedykowaną amunicją dla Wojska Polskiego.

14. Niszczyciele czołgów dla Wojska Polskiego?

W środę, w dniu 19 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia MON (IU MON) poinformował o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie ?Osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów”.

15. Karabinki MSBS i pistolety Ragun do testów dla WOT

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w Siłach Zbrojnych RP, kilkadziesiąt karabinków z rodziny MSBS-5,56 Radon oraz pistoletów samopowtarzalnych PR-15 Ragun, produkowanych przez Fabrykę Broni ?Łucznik? ? Radom Sp. z o.o., już wkrótce trafi do testów poznawczych w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Karabinki z rodziny MSBS-5,56. / fot. Paweł A. Kmiecik.

16. Polska zbuduje okręt rozpoznawczy dla Marynarki Wojennej Szwecji

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab Defence and Security zlecił Stoczni Remontowej Nauta S.A. z Gdyni budowę nowego okrętu specjalnego przeznaczenia w zakresie prowadzenia wywiadu sygnałów (SIGINT), który trafi do Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji.

17. IU MON prowadzi analizy ws. morskich samolotów patrolowych

W piątek, w dniu 28 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia MON (IU MON) poinformował o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej dotyczącej ?zwiększenia zdolności do kompleksowego rozpoznania morskiego oraz zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych?.

18. Baltic Air Policing: Polskie F-16 wylądowały na Litwie [FOTO]

W dniu 28 kwietnia br. do 1. Bazy Lotniczej w Szawlach na Litwie przyleciały cztery polskie myśliwce wielozadaniowe F-16C ?Jastrząb?, w ramach swojego pierwszego rozmieszczenia podczas operacji NATO Baltic Air Policing (BAP).

Fot. Twitter via @M3t4_tr0n.

19. Najsłynniejszy polski pilot MiG-29 odchodzi do rezerwy

W niedzielę, w dniu 28 kwietnia 2017 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie dowódcy klucza lotniczego kpt. pil. Adriana Rojka, który z końcem kwietnia odszedł ze służby czynnej do rezerwy ? jego nalot ogólny wynosi 1666 godzin.

20. Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia szczebla oddział/pododdział dla Wojska Polskiego

W dniu 9 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o zawarciu umowy na dostawę 160 Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia szczebla oddział/pododdział (MMSD o/p) dla Wojska Polskiego za łączną kwotę 322,77 mln PLN.

21. Czeskie moździerze ANTOS dla Wojska Polskiego

Jednostka Wojskowa NIL (JW NIL) i firma WORKS 11 Sp. z o.o. podpisały porozumienie w sprawie zakupu kolejnej partii lekkich moździerzy wz. 99 ANTOS kalibru 60 mm. Nowe moździerze produkowane przez czeską firmę Excalibur Army spol. s.r.o. trafią najpewniej do jednostek powietrzno-desantowych lub wojsk specjalnych.

22. Kontrakt na pół tysiąca ciężarówek Jelcz 442.32, m.in. dla WOT

W dniu 16 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z przedsiębiorstwem Jelcz Sp. z o.o. kontrakt o wartości 420 mln PLN na 500 egzemplarzy samochodów ciężarowych średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, przeznaczonych m.in. dla Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). To drugi największy kontrakt dla polskiej armii w historii spółki z miejscowości Jelcz-Laskowice.

Jelcz 442.32. / fot. Twitter via @MON_GOV_PL

23. Baltic Air Policing: Pierwsze przechwycenie rosyjskiego samolotu przez polskie F-16

W dniu 16 maja br. Biuro Komunikacji Dowództwa Powietrznego w Bazie Ramstein poinformowało o pierwszym przechwyceniu rosyjskich samolotów wojskowych przez polskie i hiszpańskie myśliwce, stacjonujące na Litwie i w Estonii. Parę F-16C ?Jastrząb? poderwano w trybie alarmowym, w celu identyfikacji samolotu zwiadowczego Ił-20M, podczas gdy hiszpańskie C.15 Hornet przechwyciły bombowiec taktyczny Su-24M.

24. Bomby lotnicze dla F-16 będą produkowane w Polsce

W dniu 17 maja br. Zakłady Chemiczne ?Nitro-Chem? S.A. podpisały list intencyjny z włoską spółką RWM Italia S.p.A. w sprawie możliwości rozpoczęcia produkcji w Bydgoszczy bomb lotniczych Mk 82 i Mk 84, przeznaczonych na uzbrojenie myśliwców wielozadaniowych F-16 ?Jastrząb?.

25. Polskie bojowe drony WARMATE trafiły do odbiorcy zagranicznego

W dniu 19 maja br. prywatna firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego ogłosiła, że w połowie miesiąca jeden z krajów członkowskich NATO, odebrał pierwszą partię produkcyjną Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BBSP) WARMATE.

Fot. Twitter via @michaldworczyk.

26. Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało Koncepcję Obronną RP

W dniu 23 maja br. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja Koncepcji Obronnej Rzeczypospolitej Polskiej. Jej jawne założenia zaprezentował pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego, podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski.

27. Karabinki MSBS trafiły na testy do Żandarmerii Wojskowej

Jak informuje portal Polska Zbrojna, do dwóch jednostek Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i Mińsku Mazowieckim trafiło łącznie 10 egzemplarzy Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56 Radon) w ramach oceny przydatności tej broni dla ŻW. Broń zostanie już wkrótce przetestowana również przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i Wojsk Specjalnych.

28. Afganistan: Polscy i afgańscy specjalsi odbili zakładników z rąk talibów

Jak poinformował Antoni Macierewicz na specjalnej konferencji prasowej w dniu 30 maja br., polscy żołnierze, którzy stacjonują w Afganistanie w ramach misji szkoleniowej i tworzą Zespół Doradców Wojsk Specjalnych SOAT-50, wraz z siłami afgańskimi odbili z rąk talibów grupę zakładników w prowincji Helmand.

29. DO RSZ: Intensywne działania ?Jastrzębi? nad Irakiem

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że polscy piloci działający w ramach PKW Kuwejt w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? osiągnęli łączny nalot przekraczający 1500 godzin.

30. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczyna analizy ws. pozyskania nowego czołgu dla Wojska Polskiego

We wtorek, w dniu 30 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON (IU MON) na swojej stronie internetowej poinformował o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie możliwości pozyskania nowego czołgu podstawowego dla Wojska Polskiego. Dokumentacja zakłada, że nowe czołgi będą musiały spełnić szereg wymagań ? w tym posiadać aktywne systemy ochrony i obrony pojazdu.

31. Polski F-16 zbliżył się do rosyjskiego samolotu z gen. Szojgu na pokładzie [WIDEO]

Rosyjska telewizja ?Zwiezda? opublikowała nagranie wideo, na którym widać jak najprawdopodobniej polski myśliwiec F-16C ?Jastrząb? zbliża się do rosyjskiego Tu-154M, na pokładzie którego znajduje się minister obrony FR gen. Siergiej Szojgu. Myśliwiec NATO zostaje następnie zmuszony przez eskortujący rosyjski samolot Su-27 do odlotu. Do zdarzenia doszło w środę rano, 21 czerwca br. nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego.

32. MON: Książę Józef Poniatowski już w Warszawie [FOTO+WIDEO]

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że dziś tj. w dniu 21 czerwca br. do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie przybył pierwszy z dwóch ?małych? samolotów transportowych Gulfstream G550 o nazwie własnej ?Książę Józef Poniatowski? przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie (VIP).

33. Wypadek polskiego śmigłowca wojskowego we Włoszech [FOTO]

W dniu 22 czerwca br. polski śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3PL Głuszec uległ wypadkowi podczas ćwiczebnego lotu w północnych Włoszech. Na pokładzie maszyny znajdowało się sześciu polskich żołnierzy oraz jeden francuski. Nikomu nic się nie stało, gdyż po awaryjnym lądowaniu załoga i pasażerowie ewakuowali się z maszyny, która po chwili spłonęła.

34. Media: Polscy żołnierze ?nielegalnie? w Szwecji?

Uczestniczący w ćwiczeniach wojskowych oddział składający się z żołnierzy Wojska Polskiego dokonał lądowania na terytorium Królestwa Szwecji, bez wymaganego przez prawo międzynarodowe pozwolenia na wjazd drogą morską.

35. Dostawy Samobieżnych Moździerzy RAK do Cyfrowej Brygady

W dniu 26 czerwca br. do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu trafiły pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego RAK, obejmujące automatyczne 120-milimetrowe samobieżne moździerze na podwoziu KTO Rosomak.

36. Kolejne MSBSy dla Wojska Polskiego

Fabryka Broni ?Łucznik? dostarczy Wojsku Polskiemu 490 egzemplarzy Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej w wersji reprezentacyjnej (MSBS-R). Tym samym liczba tego rodzaju broni strzeleckiej w Wojsku Polskim wzrośnie do poziomu 640 sztuk.

37. Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?

W dniu 4 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. zarekomendowała amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin do dalszej współpracy w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?.

38. MON o pozyskaniu australijskich fregat rakietowych

W dniu 5 lipca br. sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki w imieniu resortu odpowiedział na interpelację poselską klubu .Nowoczesna dotyczącej m.in. wartości bojowej, kosztów, przewidywanego czasu służby w MW RP, gdyby doszło do zakupu dwóch australijskich fregat rakietowych typu Adelaide.

Fregata rakietowa HMAS Newcastle (FFG 06), typu Adelaide (zmodernizowany Oliver Hazard Perry). / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.5 India).

39. WZE S.A. liderem Konsorcjum programu dostaw systemu Kaktus-MO dla SZ RP

W dniu 10 lipca br. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki k. Warszawy zostały liderem Konsorcjum w postępowaniu na dostawy zautomatyzowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego Kaktus-MO dla Sił Zbrojnych RP.

40. Ciężkie wozy zabezpieczenia technicznego dla Wojska Polskiego

W dniu 14 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował informację dotyczącą analizy rynku w zakresie Wozu Zabezpieczenia Technicznego dla ciężkiego typu sprzętu gąsienicowego, co sugeruje pojazdy przeznaczone do obsługi czołgów podstawowych Leopard 2A5 i w niedalekiej przyszłości Leopard 2PL.

41. PKW OIR Kuwejt: 2000 godzin nalotu polskich Jastrzębi [ZDJĘCIA]

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) poinformowało, że polscy piloci działający w ramach PKW Kuwejt w międzynarodowej operacji wojskowej o kryptonimie ?Inherent Resolve? osiągnęli łączny nalot przekraczający 2000 godzin.

42. MSPO 2017: Ponad 53 tysiące karabinków MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego

W dniu 5 września br. podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, MON podpisało kontrakt z radomską Fabryką Broni ?Łucznik? na dostawy 53 tysięcy egzemplarzy modułowych karabinków automatycznych MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego.

43. MSPO 2017: Premiera modelu bojowego wozu piechoty Borsuk

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, konsorcjum na czele którego stoi Huta Stalowa Wola (HSW) S.A., zaprezentowało model Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) Borsuk z zaimplementowanym prototypem zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW) kal. 30 mm.

BWP Borsuk. / fot. Paweł Kmiecik.

44. MSPO 2017: PGZ S.A. prezentuje zmodernizowane czołgi podstawowe PT-17 i PT-91M2

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A., Zakłady Mechaniczne ?Bumar-Łabędy? S.A., zaprezentowały dwie koncepcje modernizacji rodziny czołgów T-72 i PT-91 Twardy. PT-17 powstał przy współpracy z Ukrainą i jest oferowany na eksport, natomiast PT-91M2 to propozycja dla Wojska Polskiego.

45. Czeskie MON zainteresowane Samobieżnymi Moździerzami RAK

Czeskie Ministerstwo Obrony opublikowało dokument, opracowany przez Sztab Generalny Wojsk Lądowych na temat obecnego stanu oraz przyszłości systemów moździerzowych. Wśród perspektywicznych platform rozpatrywanych w ramach prowadzonego obecnie programu modernizacji technicznej sił zbrojnych jest m.in. polski Samobieżny Moździerz RAK.

46. Macierewicz: Powstaną wojska cybernetyczne w ramach sił zbrojnych RP

W czasie III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie kolejnego rodzaju wojsk. Wojska cybernetyczne Cyber Unit będą reagować na zagrożenia cyfrowe, które już dziś są kluczowe w kontekście bezpieczeństwa całego państwa.

47. PIT-RADWAR wprowadzi Siły Zbrojne RP do programu NATO AGS

W dniu 17 października br. natowska agencja NAGSMA podpisała kontrakt z centrum badawczo-rozwojowym PIT-RADWAR S.A. na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników Sojuszniczego Programu Dozorowania z Powietrza (AGS).

48. Rusza szkoła podoficerska dla WOT

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podpisał decyzję o rozpoczęciu naboru kandydatów do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu na potrzeby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej.

49. F-22A Raptor wylądowały w Powidzu [FOTO]

W dniu 17 października br. dwa amerykańskie myśliwce wielozadaniowe 5. generacji F-22A Raptor, wspierane przez powietrzną cysternę KC-135R Stratotanker, wylądowały w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu w ramach okazania wparcia i możliwości odstraszania Stanów Zjednoczonych w Europie.

50. ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

W dniu 18 października br. podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych ADEX 2017, odbyła się uroczysta inauguracja procesu transferu technologii pomiędzy koreańskim Hanwha Land Systems, a wchodzącą w skład Grupy PGZ S.A. spółką Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. Dzięki zainicjowanemu procesowi, polska spółka zyska możliwość samodzielnej budowy podwozi gąsienicowych dla potrzeb programu ?Regina? (155 mm samobieżnych armatohaubic Krab) oraz innych, przyszłościowych projektów.

51. Wojsko Polskie odbiera kolejne Samobieżne Moździerze RAK [FOTO]

W dniu 23 października br. Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. poinformowała o rozpoczęciu dostaw dla Wojska Polskiego II Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) M120K RAK. Transport sprzętu wojskowego ma trafić do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie.

Fot. HSW S.A.

52. ADEX 2017: PZL SW-4 Solo w południowokoreańskim przetargu

W dniu 19 października br. podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych ADEX 2017, południowokoreańska agencja ds. zakupów wojskowych DAPA poinformowała, że do końca 2017 roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na nowe śmigłowce szkolno-treningowe pod kryptonimem TH-X. Koreańczycy wybiorą pomiędzy produkowanym w Polsce PZL SW-4 Solo, a amerykańskim Bell 505 Jet Ranger X.

53. Przyszłość okrętu podwodnego ORP ?Orzeł? pod znakiem zapytania po pożarze

Jak poinformował tygodnik Polityka, pod koniec września br. doszło do pożaru na pokładzie największego polskiego okrętu podwodnego, ORP Orzeł (291) projektu 877E Paltus (w kodzie NATO: Kilo). Zgodnie z oświadczeniem DG RSZ, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia i szacowanie, czy okręt będzie mógł wrócić do aktywnej służby.

54. IU MON: Ciężkie zestawy do transportu czołgów dla Wojska Polskiego

W dniu 28 października br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu przetargu na dostawy dla Wojska Polskiego zestawów do transportu czołgów podstawowych i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o masie do 70 ton, obejmujących ciągniki siodłowe 8×8 oraz naczepy niskopodwoziowe.

55. Produkcja australijskich pojazdów opancerzonych Hawkei PMV 4×4 w Polsce?

W dniu 31 października br., podczas wizyty w Polsce australijskiego ministra ds. przemysłu obronnego Christophera Pyne?a, poruszono temat możliwości uruchomienia przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) S.A. produkcji w kraju pojazdów opancerzonych Hawkei PMV 4×4, z myślą m.in. o programie Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych ?Pegaz?.

56. Boeing 737-800 ?Józef Piłsudski? do przewozu VIP w Polsce [FOTO]

W dniu 15 listopada br. do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego (1. BLTr) w Warszawie przyleciał pierwszy z trzech ?średnich? samolotów transportowych Boeing 737-800 przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP) o nazwie własnej ?Józef Piłsudski?.

Fot: mjr Robert Siemaszko/CO MON.

57. Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

W dniu 17 listopada br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż procedurą FMS zestawów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104F Patriot PAC-3+ wraz z sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS dla Polski w ramach I fazy Programu Operacyjnego obrony powietrznej średniego zasięgu ?Wisła?.

58. Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

W dniu 20 listopada br. w Ożarowie Mazowieckim podpisano kontrakt na dostawę dla Wojska Polskiego 1.000 egzemplarzy Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BBSP) klasy mikro WARMATE.

59. IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

W dniu 23 listopada br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie pozyskania wielozadaniowego samolotu bojowego o kryptonimie ?Harpia? oraz zdolności do prowadzenia zakłóceń elektronicznych.

60. Podniesiono banderę na niszczycielu min ORP ?Kormoran?

W dniu 28 listopada br. podczas uroczystości 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni, wcielono do służby najnowszy polski okręt wojenny, czyli niszczyciel min ORP Kormoran (601). Antoni Macierewicz ogłosił również co dalej z okrętami podwodnymi nowej generacji ?Orka?, które mają być pozyskane w ramach Programu Operacyjnego zwalczania zagrożeń na morzu w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Fot. Dawid Kamizela.

61. Zgoda USA na sprzedaż Polsce artylerii rakietowej i uzbrojenia lotniczego

W dniu 28 listopada br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż procedurą FMS na lekkich, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS oraz kierowanych pocisków rakietowych średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120C-7 AMRAAM dla myśliwców wielozadaniowych F-16 ?Jastrząb?.

62. Przekazanie WOT pierwszej partii karabinków Grot [WIDEO]

W dniu 30 listopada br. w Warszawie odbyło się symboliczne przekazanie Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT) pierwszej partii z 53 tysięcy egzemplarzy modułowych karabinków automatycznych MSBS-5,56 Grot zamówionych dla Wojska Polskiego, w tym dla Wojsk Specjalnych i Operacyjnych.

63. Polskie statki poszukiwawczo-ratownicze dla Wietnamu

CENZIN sp. z o.o., należąca do Grupy PGZ, poinformowała, że została brokerem i koordynatorem w projekcie dostarczenia wietnamskiej Straży Wybrzeża sześciu morskich jednostek poszukiwawczo-ratowniczych typu SAR.

64. WZŁ nr 1 dostarczyły Wojsku Polskiemu pojazdy dowodzenia i łączności RWŁC-10/T

W dniu 5 grudnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. poinformowała, że Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 z Zegrza zakończyły realizację pierwszego etapu dostaw 11 pojazdów dowodzenia i łączności ? aparatowni łączności cyfrowych transmisyjnych RWŁC-10/T dla Wojska Polskiego.

65. Jelcz dostarczy podwozia dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica

W dniu 6 grudnia br. przedsiębiorstwo Jelcz Sp. z o.o. podpisało kontrakt z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) S.A. na dostawy podwozi bazowych dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica, które trafią do Wojska Polskiego.

PZRA Pilica. / fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (Twitter via @MON_GOV_PL).

66. Wsparcie logistyczne USA dla floty F-16 Jastrząb

W dniu 19 grudnia br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż procedurą FMS pakietu wsparcia logistycznego floty polskich myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+.

67. Konferencja prasowa PGZ nt. wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar

W dniu 22 grudnia br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar, które zostaną pozyskane w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?.

68. Umowy na trzy nowe okręty dla Marynarki Wojennej RP

W dniu 27 grudnia br. w siedzibie MON miała miejsce uroczystość podpisania dwóch umów o wartości niemal 2 mld PLN na budowę nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP: dwóch niszczycieli min typu Kormoran II i jednego prototypowego okrętu ratowniczego typu Ratownik.

Okręt ratowniczy typu Ratownik. / fot. MMC Ship Design & Marine Consulting Sp. z o.o.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.