Minister Rozwoju, Mateusz Morawiecki. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Minister Morawiecki dementuje informacje ws. Caracali

Minister Rozwoju, Mateusz Morawiecki zdementował informacje Naszego Dziennika, mówiące o głębokim impasie pomiędzy polskim rządem a francuskim Airbus Helicopters ws. zakupu śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal.

W piątek, 5 sierpnia br. rano w Naszym Dzienniku, a także później w Radiu Zet, pojawiły się informacje, że negocjacje offsetowe dotyczące zakupu 50 śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal z francuskim Airbus Helicopters znalazły się w głębokim impasie, co grozi nawet zerwaniem kontraktu (czytaj więcej: Nasz Dziennik: Rząd odrzucił francuską propozycję ws. Caracali).

Głos zabrał, kilka godzin później, Minister Rozwoju, Mateusz Morawiecki:

Nie wycofujemy się, nie zrywamy, nie zawieszamy tych negocjacji, toczymy je tak, jak do tej pory. (?) Te negocjacje są bardzo trudne, ale negocjacje lubią ciszę, więc szczegółów negocjacji z Airbus Helicopters nie mogę ujawniać. One są prowadzone w sposób bardzo rzetelny po naszej stronie. Chcemy rzeczywiście, żeby ta transakcja się domknęła, ale chcemy, żeby ona domknęła się na warunkach jak najlepszych dla nas, czyli negocjujemy umowę offsetową w takim rozmiarze, aby była korzystna. W ostatnim czasie, jeżeli nastąpiło jakieś usztywnienie stanowiska ze strony francuskiej, to my oczywiście twardo negocjujemy, ale szczegółów nie będę podawał.

Oświadczenie wydał także wiceszef tego resortu, Radosław Domagalski, który przewodniczy komitetowi negocjacyjnemu:

Dopóki nie będzie finalnego rozstrzygnięcia, nie komentujemy przebiegu negocjacji, ani niczego co jest związane z procesem negocjacji. Rozumiem, że wzbudza (offset ? przyp. red.) duże emocje, natomiast dla dobra negocjacji komentowanie czegokolwiek nie byłoby właściwe. (?) Mam duże przygotowanie negocjacyjne, uważam, że strona rządowa jest doskonale przygotowana do tego procesu.

Wcześniej, przedstawiciele Airbus Helicopters w Polsce również zdementowali rewelacje Naszego Dziennika:

Naszym celem jest zapewnienie Polsce najlepszej oferty współpracy przemysłowej, zgodnie z naszym zobowiązaniem ?Make in Poland?.

Czytaj także:

EC-725 Caracal ? dużo szumu, mało faktów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.