Boeing 737-800. /Fot. Boeing

MON: Podpisano kontrakt na średnie samoloty do przewozu VIP [FOTO+WIDEO]

W piątek, w dniu 31 marca 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) i koncern Boeing zawarły porozumienie w sprawie dostawy trzech ?średnich? samolotów transportowych Boeing 737-800 przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP).

Jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej, w dniu 31 marca br. doszło do podpisania kontraktu na dostawę ?średnich? samolotów do transportowych przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie. Umowę w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego oraz prezesa Boeing Business Jets (BBJ) Grega Laxtona podpisali szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta oraz przedstawiciel koncernu John W. Lewis.

/Fot. Maciej Nędzyński (CO MON)

Zgodnie z zawartym kontraktem o wartości 2,05 mld zł (523,6 mln USD) Rzeczpospolita Polska otrzyma trzy samoloty transportowe typu Boeing 737-800 – jedną maszynę w konfiguracji pasażerskiej oraz dwie w wersji biznesowej (BBJ 2) w konfiguracji z salonem HEAD. Wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził, że nowo zakupione maszyny będą wyposażone w ?odpowiednie systemy ochrony pasywnej i aktywnej?, wojskowy system nawigacyjny oraz systemy łączności pozwalające na kierowanie państwem bezpośrednio z pokładu statku powietrznego.

Jak wynika z kontraktu, wraz z samolotami dostarczony zostanie pakiet logistyczny zapewniający początkową eksploatację samolotów, pakiet szkoleniowy (dla personelu latającego, technicznego i pokładowego) oraz ponad dwuletni okres wsparcia eksploatacji. Pierwsza z trzech zamówionych maszyn (samolot używany ? przyp.red) zostanie dostarczona do odbiorcy jeszcze w tym roku (do 15 listopada br. – przyp.red.). Kolejne dwie fabrycznie nowe maszyny zostaną dostarczone w 2020 roku.

WIDEO: podpisanie umowy oraz komentarz wiceszefa MON Bartosza Kownackiego

Warto zaznaczyć, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – prowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki –  na pozyskanie samolotów „średnich” transportowych rozpoczęto nie tak dawno a więc w dniu 10 marca 2017 roku. Powodem uruchomienia tego postępowania było unieważnienie poprzedniego w związku z błędami formalno-prawnymi występującymi w ofertach wykonawców (czytaj także: MON: nowe postępowanie na średnie samoloty do przewozu VIP).

Kolejny kontrakt

Przypominamy, że podpisanie umowy na dostawę samolotów średnich typu Boeing B737-800 jest kolejnym etapem realizacji wieloletniego programu ?Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)”. Wcześniej tj. w dniu 14 listopada 2016 roku podpisano umowę o wartości 440 mln zł na dostawę dwóch ?małych? samolotów transportowych typu Gulfstream G550 (czytaj także: IU MON: Podpisano umowę na dostawę dwóch małych samolotów VIP) – ich oficjalna prezentacja miała miejsce w dniu 6 stycznia 2017 roku (czytaj także: Roll-out ?polskiego? Gulfstreama [FOTO).

Źródło: MON

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.