Fot. Airbus Helicopters.

Morska wersja śmigłowca H225M Caracal dla Brazylii

W dniu 27 października br. Airbus Helicopters i Helibras zaprezentowały morską wersję bojową śmigłowca H225M Caracal, przeznaczoną dla Marynarki Wojennej Brazylii.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W brazylijskiej miejscowości Itajubá (w stanie Minas Gerais) miała miejsce prezentacja pierwszego prototypu BRA-05 morskiej wersji bojowej wielozadaniowego śmigłowca H225M Caracal, w całości opracowanego przez Helibras (Helicópteros do Brasil S.A.), lokalnego partnera francuskiego koncernu zbrojeniowego Airbus Helicopters. Zgodnie z oświadczeniem obu koncernów, morska wersja śmigłowca Caracal powstała z myślą o prowadzeniu rozpoznania oraz zwalczania nawodnych okrętów wojennych.

Prace nad tą wersją ruszyły w 2012 roku w ramach programu H-XBR (Helicopter-Experimental, Brazil), a wojskową certyfikację Departamentu Techniki Lotniczej i Nauki (Departamento de Ci?ncia e Tecnologia Aeroespacial; DCTA) śmigłowiec ma uzyskać w 2018 roku, po czym wejdzie na uzbrojenie Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil).

Richard Marelli, prezes Helibras podczas uroczystości prezentacji maszyny w dniu 27 października br., powiedział:

Jestem zaszczycony zaprezentować nową wersję H225M. To świadectwo ciężkiej pracy naszych zespołów wykonanej tu, w Brazylii, w bliskiej współpracy z brazylijskimi siłami zbrojnymi. Pokazuje to także nasze zdolności do skutecznego przekazania technologii, umiejętności i wiedzy w Brazylii i nasze zobowiązanie do wsparcia rozwoju krajowego przemysłu lotniczego.

Richard Marelli, prezes Helibras. / fot. Helibras.

Richard Marelli, prezes Helibras. / fot. Helibras.

Śmigłowiec został wyposażony w radar obserwacyjny typu APS-143C(V)3 OceanEye firmy Telephonics (spółki-córki Griffon Company), który współpracuje z Systemem Automatycznej Identyfikacji (Automatic Identification System; AIS), instalowanym na jednostkach pływających, dzięki czemu operator dowódca misji może stworzyć obraz nawodnej sytuacji taktycznej.

Podstawowym uzbrojeniem nowego Caracala jest francuski przeciw-okrętowy pocisk rakietowy Exocet AM39 B2 Mod 2 o zasięgu od 50 do 70 km (w zależności od wysokości odpalenia). Śmigłowiec doposażono też w systemy samoobrony, rozpoznania źródeł promieniowania elektromagnetycznego oraz kierowania ogniem.

Źródła:

airbushelicopters.com: Airbus Helicopters and Helibras introduce first H225M in naval combat version

helibras.com.br: Helibras apresenta o primeiro H225M Naval armado

Czytaj także:

VSR700: projekt bezzałogowego śmigłowca od DCNS i Airbus Helicopters

MON: Trzy firmy zaproszone do przetargu na śmigłowce

Oświadczenie Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal

Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal

Kuwejt zakupił 30 śmigłowców Caracal

Saab zaprezentował wariant E myśliwca JAS 39 Gripen [FOTO+WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.