Państwo Islamskie (ISIS) wykorzystuje powszechnie dostępne na rynku komercyjnym bezzałogowe statki powietrzne do przeprowadzania ataków na irackie siły bezpieczeństwa. Informacje o działaniach bojowników podczas toczącej się bitwy o Mosul ujawnił płk Brett Sylvia, dowódca amerykańskich sił 'doradzających i asystujących’ władzom Iraku w walce z terrorystami.
Jak informuje płk Brett Sylvia, bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego wykorzystują powszechnie dostępne na rynku komercyjnym bezzałogowe statki powietrzne do przeprowadzania ataków na irackie siły bezpieczeństwa. W czasie telekonferencji prowadzonej pomiędzy Bagdadem a Pentagonem, pułkownik wyjaśnił, że bojownicy ISIS doczepiają do nich małe ładunku wybuchowe wielkości granatu i atakują irackie siły bezpieczeństwa operujące w Mosulu ? trzecim pod względem powierzchni największym miastem Iraku.
/Fot. Radosław Drożdżewski na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons.
Według Amerykanina wykorzystywanie przez tzw. Państwo Islamskie małych bezzałogowców nie jest niczym nowym ? stwierdza jednak, że do tej pory takie urządzenia były wykorzystywane jako narzędzia rozpoznania. Raportując przełożonym o sytuacji w regionie, płk Sylvia poinformował ponadto, że w ostatnim czasie siły irackie zanotowały spadek intensywności wykorzystywania samochodów pułapek przez bojowników z ISIS ? broń ta ze względu na siłę rażenia była szeroko wykorzystywana przeciw wojskom rządowym. Pułkownik Sylvia zapewnił, że wojska amerykańskie pracują nad unieszkodliwianiem stanowiących zagrożenie dronów ? nie podał on jednak żadnych szczegółów dotyczących działań ani środków, jakie są wykorzystywane. Według głównodowodzącego Uderzeniowych Sił Zadaniowych siłom walczącym w Mosulu udało się zestrzelić lub sprowadzić na ziemię dziesiątki takich bezzałogowców.
Pułkownik Brett Sylvia jest dowódcą Uderzeniowych Sił Zadaniowych (ang. Task Force Strike) działających w ramach międzynarodowej operacji wojskowej pod kryptonimem Inherent Resolve. Uderzeniowe Siły Zadaniowe, zapewniają precyzyjne wsparcie ogniowe dla irackich sił bezpieczeństwa ? przy wykorzystaniu ultralekkich haubic M777 kalibru 155 mm, haubic samobieżnych M109A6 Palladin kalibru 155 mm oraz systemów rakietowych HIMARS (M142 High Mobility Artillery Rocket System) – oraz doradzają siłom irackim na lądzie w m.in. przygotowaniu i naprowadzaniu nalotów sił koalicji na cele w mieście.
Położenie Mosulu na mapie Iraku. Źródło: Wikimedia Commons.
Jak poinformował w środę, rzecznik irackich sił specjalnych, na obecnym etapie działań wschodnia część miasta została oczyszczona z bojowników Państwa Islamskiego w 80%. Według rzecznika irackich sił specjalnych, w ciągu ostatnich dwóch tygodni żołnierze poczynili ogromne postępy w walce z dżihadystami – siły irackie dotarły do biegnącej przez 'serce miasta’ rzeki Tygrys. Informacje o sukcesach irackiej armii zdają się potwierdzać doniesienia światowych mediów. Pomimo licznych sukcesów we wschodniej części miasta, zachód Mosulu wciąż znajduje się w większości pod kontrolą bojowników. Rzeczni podaje, że opór dżihadystów jest jednak stopniowo zmiękczany.
Przypominamy, że operacja odbicia Mosulu z rąk bojowników Państwa Islamskiego oficjalnie rozpoczęła się wieczorem, w dniu 15 października 2016 roku. Operacje rozpoczął ostrzał artyleryjski prowadzony przez wspierające irackie siły bezpieczeństwa wojska amerykański i francuskie (czytaj także: Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się). Ponadto w listopadzie 2016 roku, Siły Mobilizacji Ludowej ogłosiły zakończenie czwartej fazy operacji mosulskiej polegającej na całkowitym odcięciu opanowanego przez dżihadystów miasta od od pozostałego terytorium ISIS na terytorium Syrii i Iraku (czytaj także: Okrążenie Mosulu zostało zamknięte).
Źródło: Al Arabiya English – ISIS using hobby drones to bomb forces in Mosul | Military – More ISIS Drones Brought Down in Fight for Mosul
Zobacz także: