Pocisk rakietowy SkyCeptor na ekspozycji Raytheon Company w czasie MSPO 2016 w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Raytheon Company otrzymał zgodę rządu amerykańskiego na zaoferowanie Polsce wraz z systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym MIM-104 Patriot pocisków SkyCeptor, opracowanych wspólnie z Izraelem na bazie pocisku Stunner.

W czasie trwającego XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach, amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon poinformował, że firma otrzymała zgodę rządu Stanów Zjednoczonych na zintegrowanie z oferowanym Polsce systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym MIM-104 Patriot niskokosztowych pocisków przechwytujących (LCI) typu SkyCeptor, które zostały opracowane wspólnie z izraelskim Rafael Advanced Defense Systems na bazie pocisku Stunner.

Zgodnie z oświadczeniem producenta, SkyCeptor powstał z myślą o zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, rakiet manewrujących i zaawansowanych zagrożeń powietrznych. Warto zauważyć, że jego protoplasta, pocisk Stunner, jest atrakcyjny cenowo i został wyposażony w wieloimpulsowy silnik rakietowy oraz innowacyjny system samonaprowadzania. Przeszedł ponadto pozytywnie cztery serie prób przechwycenia celów, przeprowadzonych przez Izraelczyków. Obecnie, systemy Patriot używają sprawdzonych bojowo pocisków PAC-3, PAC-3 MSE i GEM-T.

Niskokosztowy pocisk przechwytujący (LCI) typu SkyCeptor, uzbrojony w głowicę kinetyczną (Hit-To-Kill; HTK), powstał na bazie izraelskiego pocisku Stunner, używanego przez system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Proca Dawida (David?s Sling Weapon System; DSWS) w Siłach Powietrznych Izraela (Hejl HaAvir). Pierwszy etap dostaw tych systemów dla wojska rozpoczął się w marcu br. (czytaj więcej: Pierwsze dostawy Procy Dawida dla Izraela).

Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon twierdzi, że systemy obrony przeciwrakietowej muszą stać się opłacalne, dlatego integracja systemu Patriot z pociskiem SkyCeptor jest właściwą drogą dalszego rozwoju, John P. Baird, wiceprezes koncernu na Polskę powiedział, że trwa redefinicja ceny pocisków z uwagi na zazwyczaj bardzo duże koszty zdolności obronnych w zakresie przechwytywania, a SkyCeptor zapewni Polsce znacznie bardziej efektywne zdolności przeciwstawiania się zagrożeniom, jeśli chodzi koszty.

Oprócz tego, amerykański gigant zbrojeniowy chce przyznać polskim firmom kontrakty na budowę systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP, wkrótce po tym, jak polski rząd wystosuje do USA oficjalną prośbę o ich dostarczenie. Amerykanie oceniają, że 50 procent wartości zakupu systemu w ramach programu Wisła pozostanie w Polsce. Pod koniec lipca br. Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz poinformował, że Polska zamierza sfinalizować zakup amerykańskiego systemu w ramach programu ?Wisła? do końca 2016 roku (czytaj więcej: Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku).

W czasie pierwszego dnia MSPO 2016, szef polskiego MON powiedział w powiedział na konferencji prasowej, że po podpisaniu umowy z Amerykanami, Siły Zbrojne RP otrzymają dwie baterie systemu Patriot do 2019 roku wraz z zestawami pomostowymi, wyposażonymi w  System Dowodzenia Walką (Integrated Battle Command System; IBCS), a po 2020 roku sześć baterii wraz z radarem dookólnym do zwalczania celów w zakresie 360 stopni. Minister dodał, że podpisał decyzję o złożeniu przez rząd wniosku o zakup (Letter of Request; LoR) tych baterii.

Źródło: patriotsystem.pl, raytheon.com

Artystyczna wizja odpalenia pocisku SkyCeptor z wyrzutni systemu Patriot. / fot. Raytheon Company.

Artystyczna wizja odpalenia pocisku SkyCeptor z wyrzutni systemu Patriot. / fot. Raytheon Company.

Czytaj także:

Zestawy Patriot trafią do Wojska Polskiego?

Baterie Patriot dla Polski w 2 lata?

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.