XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach. / fot. Damian Ratka.

MSPO 2016: Polsko-francuskie porozumienie ws. rakiet indukcyjnych

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma MESKO S.A. podpisała porozumienie z francuskimi Thales i TDA ws. produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych (IRS) z przeznaczeniem na rynek wewnętrzny i zewnętrzny.

Prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko w komunikacie prasowym dotyczącym podpisania przez spółkę-córkę MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej z francuskimi przedsiębiorstwami zbrojeniowymi porozumienia dotyczącego produkcji w Polsce rakiet indukcyjnych, powiedział:

Podpisane porozumienie o współpracy to kolejny przykład skuteczności działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii oraz rozwijania eksportu. Kooperacja z francuskimi partnerami istotnie podniesie kompetencje spółek z Grupy PGZ oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszej oferty. Współpraca z takimi partnerami, jak Thales, znacznie podnosi poziom polskiego przemysłu obronnego, czego dowodem jest właśnie podpisane porozumienie dotyczące produkcji rakiet przeznaczonych na eksport do innych państw europejskich. Cieszę się, że umacnia to partnerskie relacje pomiędzy PGZ i Thales.

Dzięki porozumieniu nastąpi transfer technologii z Francji i Polska stanie się producentem rakiet indukcyjnych (Induction Rocket System; IRS), które są systemem rakiet niekierowanych i kierowanych nowej generacji. Jak twierdzą Francuzi, nowe rakiety dzięki technologii bezprzewodowej są bezpieczniejsze w eksploatacji dzięki redukcji zagrożenia ich uszkodzenia przez tzw. ciała obce, wystąpienia niewypału czy przypadkowego zapłonu.

Rakiety tego typu są użytkowane przez Francuskie Siły Zbrojne (Forces armées françaises) m.in. jako uzbrojenie śmigłowców szturmowych Eurocopter Tiger czy uderzeniowych dronów (UCAV) w miejsce klasycznych niekierowanych pocisków rakietowych (npr) i zostały użyte bojowo w Afganistanie, Mali i Libii. Atutem IRS, których zasięg wynosi od 500 metrów do 6 kilometrów, w stosunku do npr jest możliwość dodatkowego wyposażenia ich w laserowe systemy naprowadzania lub głowice programowalne. Standardowe wyrzutnie IRS dla śmigłowców liczą od 2 do 22 rakiet.

Więcej o rakietach indukcyjnych od Thales i TDA tutaj w formacie PDF w jęz. angielskim: Induction Rocket Systems.

Więcej o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach:

MSPO 2016: Propozycja PGZ dla żołnierzy Obrony Terytorialnej

MSPO 2016: Prezentacja karabinka MSBS w wersji kal. 7,62 mm

MSPO 2016: Uzbrojony Black Hawk z Mielca [ZDJĘCIA]

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Czytaj także:

Tysiąc pocisków przeciwpancernych SPIKE-LR dla Wojska Polskiego

Porozumienie tureckiego Roketsan z polskim WZL-1

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.