Eksportowy karabinek MSBS 7,62 w czasie XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

MSPO 2016: Prezentacja karabinka MSBS w wersji kal. 7,62 mm

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Fabryka Broni ?Łucznik? ? Radom Sp. z o.o. zaprezentowała nowy karabinek szturmowy z rodziny MSBS na rosyjski nabój pośredni 7,62×39 mm wz. 43., z przeznaczeniem na eksport.

Jak poinformował radomski producent Modułowy System Broni Strzeleckiej, nowy karabinek powstał stosunkowo prosto poprzez wymianę modułu lufy z 5,56 mm na 7,62 mm, zmianę średnicy otworu do pobierania gazów prochowych, montaż nowego zamka oraz zastosowanie rosyjskiego naboju i łukowego magazynka.

Nowa lufa jest krótsza od tej w wersji 5,56 mm i ma 395 mm (w porównaniu z 406 mm). Z uwagi na podobną długość nabojów rosyjskiego i amerykańskiego (odpowiednio 55,67 mm i 57,15 mm), górna część kadłuba magazynka, jak i jego gniazdo pozostało takie samo. W broni użyto amerykańskiego magazynka ze stali nierdzewnej firmy C Products Defense (CPD) o pojemności 28 naboi.

Ponadto, jak dowiedział się wysłannik Naszego portalu, Damian Ratka, w rozmowie z przedstawicielem Fabryki Broni ?Łucznik?, karabinki MSBS w wersji podstawowej 5,56 mm spełniają wszystkie normy niezawodności, a zakończenie badań państwowych prawdopodobnie zakończy w styczniu 2017 roku, po czym powinna nastąpić decyzja o rozpoczęciu wdrażania broni na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

Karabinki MSBS 5,56 w różnych wersjach w czasie XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

Karabinki MSBS 5,56 w różnych wersjach w czasie XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

MSBS 5,56 bullpup

Karabinki MSBS 5,56 w układzie bullpup w czasie XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

Pod koniec marca br. w Radomiu podpisano umowę pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Fabryką Broni ?Łucznik? na dostawę 150 sztuk 5,56 mm karabinków reprezentacyjnych MSBS dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego, które można było podziwiać podczas Defilady Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. w Warszawie (czytaj więcej: Reprezentacyjne karabinki MSBS dla Wojska Polskiego).

Więcej o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2016 w Kielcach:

MSPO 2016: Uzbrojony Black Hawk z Mielca [ZDJĘCIA]

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Czytaj także:

Ponad 26.000 Beryli dla Wojska Polskiego

Fabryka Broni Radom ?Łucznik? ? 90 lat tradycji ? zarys przedsiębiorstwa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.