Fot. Wikimedia Commons.

MSPO 2017: PGZ i Exatel powołały spółkę QBiTT na potrzeby cyberbezpieczeństwa

W dniu 5 września br. podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. i firma Exatel S.A. powołały do życia QBiTT Sp. z o.o., która będzie dostarczać rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego w Polsce.

We wtorek, 5 września podczas pierwszego dnia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. i firma Exatel powołały do życia nową spółkę, QBiTT Sp. z o.o., która będzie dostarczać rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego w Polsce. Jednocześnie nowa firma została dołączona do już istniejącego porozumienia o współpracy pomiędzy Grupą PGZ S.A. a Exatel.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wicepremier i minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki, członek zarządu PGZ S.A. Szczepan Ruman oraz prezes Zarządu Exatel S.A. Nikodem Bończa Tomaszewski. Szef MON wyraził nadzieję, że dzięki podpisanemu porozumieniu nastąpi synchronizacja działań na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Stwierdził również, że dzięki temu spółka Exatel staje się częścią polskiego przemysłu zbrojeniowego, wspomagając realizację nowej polityki Sojuszu Północnoatlantyckiego, zakładającej, że cyberprzestrzeń jest jednym z najważniejszych obecnie obszarów obrony i działań militarnych. Antoni Macierewicz powiedział, że powstanie spółki QbiTT integruje jednocześnie wszystkie spółki PGZ S.A., zajmujące się cyberbezpieczeństwem, dzięki czemu państwo polskie szybciej obejmie rzeczywistą kontrolę nas tą sferą bezpieczeństwa.

Cyberprzestrzeń to jedno z największych wyzwań dla sił zbrojnych XXI wieku. Widząc rosnącą potrzebę nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, grupa PGZ S.A. wspólnie z Exatel powołała do życia spółkę QBITT. Jednym ze strategicznych celów nowo powstałej firmy jest rozbudowa kompetencji w obszarze rozwiązań z domeny cyberbezpieczeństwa. To także realizacja założeń nadzorującego działanie spółek Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

Szczepan Ruman, członek zarządu PGZ S.A., powiedział:

Cieszymy się, że możemy współtworzyć grupę podmiotów budujących cybersuwerenność narodową, mogąc oferować rozwiązania własne, w pełni kontrolowane, takie które będą mogły zostać uznane za bezpieczne.

Z kolei Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Zarządu Exatel S.A., dodał:

Jako polski lider usług bezpieczeństwa ICT chcemy budować krajowe kompetencje. Nowa spółka ma potencjał, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania. Takie, które skutecznie mogą konkurować z produktami już teraz obecnymi na rynku. Ważny jest także fakt, że nowe rozwiązania będą tworzone przez polskie kadry, które należą do najlepszych na świecie.

Fot. Twitter via @Polska_Zbrojna.

Exatel S.A. to polski operator cyfrowy, który od ponad 20 lat świadczy kompleksowe usługi z zakresu telekomunikacji w Polsce dla operatorów, biznesu i sektora publicznego. Spółka Skarbu Państwa jest liderem usług bezpieczeństwa ICT (information and communication technologies). Jako głosowy operator hurtowy, firma działa również na rynku globalnym i współpracuje z nią kilkuset operatorów w Polsce i za granicą. Exatel opiera się na nowoczesnej i rozległej sieci transmisyjnej, dzięki czemu firma jest teleinformatycznym mostem, który łączy wschód i zachód Europy.

Pod koniec marca br. Polska Grupa Energetyczna (PGE) S.A. podpisała umowę sprzedaży wszystkich akcji firmy Exatel na rzecz Skarbu Państwa RP. Cena sprzedaży wyniosła ponad 368 mln PLN, a umowę w imieniu SP podpisał szef MON, dzięki czemu spółka jest w 100 procentach nadzorowana przez Macierewicza.

Źródło:

exatel.pl: QBiTT ? nowa spółka PGZ i Exatel

Czytaj także:

PGZ S.A. podpisała porozumienia o współpracy z izraelskimi IAI oraz ELTA Systems

Porozumienie PGZ S.A. z Bell Helicopter ws. śmigłowców UH-1Y Venom

Porozumienie o współpracy pomiędzy PGZ S.A. a I3TO

USA: PGZ S.A i Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy

PGZ Stocznia Wojenna chce kupić Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Wstępne porozumienie PGZ S.A. z Saabem ws. budowy okrętów wojennych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.