Wyrzutnia rakiet niekierowanych ZRN-01. / fot. Paweł Kmiecik.

MSPO 2017: Polsko-ukraińska wyrzutnia rakiet niekierowanych ZRN-01

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. zaprezentował wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet niekierowanych ZRN-01 „Stokrotka”, uzbrojoną w ukraińskie rakiety RS-80P kal. 80 mm.

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o., który jest częścią największej prywatnej grupy przemysłu obronnego w Polsce, czyli WB Group, zaprezentował wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet niekierowanych ZRN-01 „Stokrotka”, uzbrojoną w ukraińskie rakiety RS-80P kal. 80 mm.

System ZRN-1, który wykorzystuje podwozie samochodowe wysokiej mobilności STAR 265M2 o napędzie 6×6, został wyposażony w dwie 20-prowadnicowe wyrzutnie B8W20 dla rakiet niekierowanych RS-80P kal. 80 mm, opracowanych przez ukraińskie przedsiębiorstwo SJSHC Artem, które jest częścią państwowego koncernu zbrojeniowego SC UkrOboronProm. Wyrzutnie zostały umieszczone na obrotowym stanowisku z regulowanym kątem prowadzenia ostrzału w odległości maksymalnie siedmiu kilometrów.

Według producenta, system może pełnić zadania obronne obiektów o charakterze militarnym, jak i skupisk wojsk wspierając ciężkie jednostki własnych wojsk lądowych. „Stokrotka” zapewnia wykrywanie i niszczenie celów naziemnych, takich jak skupiska piechoty i lekkich pojazdów opancerzonych o małym rozproszeniu, a także małe, bezzałogowe aparaty latające (UAV).

Rodzina niekierowanych rakiet RS-80 została pierwotnie zaprojektowana dla śmigłowców szturmowych do rażenia celów naziemnych, ale ostatnio Ukraińcy znaleźli dla nich nowe platformy, w postaci bezzałogowych pojazdów taktycznych Fantom-2 8×8, których pierwszy prototyp został zaprezentowany i pomyślnie przetestowany na poligonie gonczarowskim w dniu 26 lipca br. (czytaj więcej: Fantom-2 ? ukraiński pojazd bezzałogowy z pociskami rakietowymi [FOTO]).

Wyrzutnia rakiet niekierowanych ZRN-01. / fot. Paweł Kmiecik.

Dwie 20-prowadnicowe wyrzutnie B8W20 dla rakiet niekierowanych RS-80P kal. 80 mm. / fot. Paweł Kmiecik.

Dwadzieścia rakiet niekierowanych RS-80P kal. 80 mm. / fot. Paweł Kmiecik.

Źródło:

defence-blog.com: AREX unveils ZRN-01 multiple rocket launching system at MSPO 2017

Czytaj także:

MSPO 2017: Premiera modelu bojowego wozu piechoty Borsuk

MSPO 2017: Niszczyciele czołgów od Rosomak S.A. [FOTO]

MSPO 2017: Ponad 53 tysiące karabinków MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego

MSPO 2017: PGZ i Exatel powołały spółkę QBiTT na potrzeby cyberbezpieczeństwa

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.