Karabinki z rodziny MSBS-5,56. / fot. Paweł A. Kmiecik.

MSPO 2017: Ponad 53 tysiące karabinków MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego

W dniu 5 września br. podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, MON podpisało kontrakt z radomską Fabryką Broni ?Łucznik? na dostawy 53 tysięcy egzemplarzy modułowych karabinków automatycznych MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego.

We wtorek, 5 września podczas pierwszego dnia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt z Fabryką Broni ?Łucznik? ? Radom Sp. z o.o. na dostawy 53 tysięcy egzemplarzy Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS-5,56 Grot dla Wojska Polskiego za ok. 500 mln PLN.

Do końca 2017 roku pierwszy tysiąc z zamówionych egzemplarzy broni trafi na wyposażenie Jednostki Wojskowej ?Nil? oraz trzech istniejących brygad Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), natomiast całość kontraktu zostanie zrealizowana do 2020 roku, gdy karabinki trafią na wyposażenie Wojsk Specjalnych, Operacyjnych i Terytorialnych. Jak powiedział Antoni Macierewicz, podpisany kontrakt jest pierwszą partią tej nowoczesnej broni palnej, jaka trafi do Wojska Polskiego, a Grot stanie się podstawową długą bronią strzelecką żołnierzy WOT.

Szef MON podkreślił, że najnowszy produkt Fabryki Broni ?Łucznik? to karabinek na światowym poziomie, nowoczesny i niezawodny, przetestowany przez Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej, a jego niezawodność jest większa, niż innych podobnych systemów. Sekretarz stanu w MON, Michał Dworczyk, który był zaangażowany w prace nad kształtem kontraktu, dodał, że po kontrakcie na samoloty VIP-owskie, jest to największy kontrakt, jaki udało nam się podpisać oraz, że Grot to innowacyjna konstrukcja, jedna z najnowocześniejszych na świecie:

Niezwykłość polega na tym, że na bazie kilku wspólnych elementów, mi.in. komory zamkowej, czy suwadła, można budować 10 rodzajów karabinka. Jest to w pełni polska konstrukcja, która pierwszy raz od ?39 roku, trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych. ? powiedział Dworczyk.

Warto zauważyć, że nazwany przez producenta MSBS-5,56 Radon został przemianowany na Grot już podczas tegorocznej edycji MSPO, nawiązując tym samym do pseudonimu legendarnego dowódcy Armii Krajowej w latach 1942-1943, gen. dyw. Stefana Roweckiego ?Grota?. Nazwa została wybrana po konsultacjach MON z Siłami Zbrojnymi RP, a według pomysłodawców może dobrze zostać przyjęta za granicą.

Wcześniej, karabinki z rodziny MSBS-5,56, w wersji reprezentacyjnej MSBS-5,56R, trafiły do jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa w liczbie 150 egzemplarzy (czytaj więcej: Reprezentacyjne karabinki MSBS dla Wojska Polskiego), Służby Więziennej (SW) w liczbie 40 egzemplarzy (czytaj więcej: MSPO 2016: Karabiny MSBS dla Służby Więziennej), a także 40 egzemplarzy na testy do Wojsk Obrony Terytorialnej (czytaj więcej: Karabinki MSBS i pistolety Ragun do testów dla WOT) oraz do dwóch jednostek Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i Mińsku Mazowieckim w liczbie 10 egzemplarzy (czytaj więcej: Karabinki MSBS trafiły na testy do Żandarmerii Wojskowej), a wkrótce również do Wojsk Specjalnych. Ostatni kontrakt na 490 egzemplarzy MSBS-5,56R dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego podpisano w dniu 30 czerwca br. (czytaj więcej: Kolejne MSBSy dla Wojska Polskiego), a jeszcze w 2017 roku zostanie podpisana umowa na kolejne 120 egzemplarzy broni w tej wersji dla Służby Więziennej.

MSPO 2016: Prezentacja karabinka MSBS w wersji kal. 7,62 mm

Karabinek reprezentacyjny MSBS-5,56R. /Fot. Damian Ratka.

Źródła:

mon.gov.pl: Otwarcie XXV MSPO 

pap.pl: Kielce: podpisano umowę na 53 tys. nowych karabinków

Czytaj także:

Ponad tysiąc odbiorników GPS z SAASM dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia kupi precyzyjną amunicję artyleryjską?

Kontrakt na pół tysiąca ciężarówek Jelcz 442.32, m.in. dla WOT

Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.