Fot. MSWiA.

MSWiA wzmacnia południową granicę Polski

Od 16 maja br. przywrócony zostanie Karpacki Oddział Straży Granicznej w celu „wzmocnienia potencjału ochronnego” na granicy południowej przed wzrostem niekontrolowanej migracji i powiązaną z nią działalnością grup przestępczych.

Taki projekt rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwotnie Karpacki OSG miał wznowić funkcjonowanie z dniem 1 stycznia 2017 roku, lecz MSWiA przyspieszyło jego realizację. Oddział ten został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego OSG przez poprzedniego ministra SWiA z początkiem 2014 roku.

We wtorek, 10 maja br. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt przywracający Karpacki OSG i jednocześnie zmniejszający zakres odpowiedzialności Śląsko-Małopolskiego OSG do województw śląskiego i opolskiego (po 1 września br. powstanie Śląski OSG).

W kwietniu br., MSWiA podkreślało, że brak konsensusu w Unii Europejskiej w sprawie powstrzymania fali migracji ukazuje tendencję przywracania kontroli granicznych na granicach wewnętrznych przez kolejne kraje członkowskie:

Sytuacja migracyjna w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, która wynika w szczególności z wojny domowej w Syrii, ekspansji organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie na terenie Syrii i Iraku, wojny domowej w Jemenie czy upadłości Libii, jest i będzie w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem sprawczym wpływającym na wzrost migracji i powiązanej z nią przestępczości zorganizowanej.

Dlatego też zmniejszenie obszarów odpowiedzialności Oddziałów Straży Granicznej ma na celu wzmocnienie potencjału ochronnego południowej granicy Polski.

Również w kwietniu br. MSWiA informowało o zwiększeniu o jedną czwartą liczby patroli funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na granicy z Republiką Federalną Niemiec, w związku z możliwością nielegalnego jej przekraczania przez migrantów (czytaj więcej: Straż Graniczna zwiększyła liczbę patroli na granicy z Niemcami).

Czytaj także:

Granica jako zasadniczy element państwowości

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.