Wspólne patrole funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Policji (2013). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

MSWiA: Żandarmeria Wojskowa wesprze działania Policji

W dniu 20 grudnia br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zwróciło się z wnioskiem do premier Beaty Szydło o wsparcie działań prewencyjnych Policji siłami Żandarmerii Wojskowej (ŻW) w związku z zamachem terrorystycznym, który miał miejsce dzień wcześniej w Berlinie.

We wtorek, 20 grudnia br. szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak zwrócił się z wnioskiem do premier Beaty Szydło o wsparcie działań prewencyjnych Policji siłami Żandarmerii Wojskowej (ŻW) w związku z zamachem terrorystycznym, który miał miejsce dzień wcześniej w Berlinie, gdy 24-letni tunezyjski uchodźca Anis Amri porwał polską ciężarówkę, zabijając wcześniej jej kierowcę i wjechał w tłum ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego na placu Breitscheidplatz w dzielnicy Charlottenburg. Następnie zbiegł z miejsca zdarzenia i jest poszukiwany listem gończym z nagrodą w wysokości 100.000 EUR. W ataku zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych.

MSWiA radzi jak zachować się w przypadku m.in. zagrożenia terrorystycznego [PORADNIK]

Mariusz Błaszczak wydał oświadczenie, że z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o zamachu i zapewnił, że polskie służby są w stałym kontakcie ze służbami niemieckimi:

Ofiarami tego barbarzyńskiego ataku stali się niewinni ludzie. Wyrażam nasz kategoryczny sprzeciw i potępienie wobec takich aktów terroru. Polska dołoży wszelkich starań, aby zapobiegać ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym. (?) Niezwykle niepokojący jest fakt, że pierwszą ofiarą terrorystów okazał się polski obywatel, kierowca ciężarówki wykorzystanej do przeprowadzenia zamachu. Dlatego zapewniam o gotowości naszych służb do wyjaśnienia wszelkich okoliczności całego zdarzenia. (?) Polskie służby cały czas monitorują sytuację i analizują wszystkie informacje oraz sygnały. Jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa. (?) Wczorajsze wydarzenia w Berlinie to kolejny w tym roku atak na Europejczyków. Naszym obowiązkiem jest skutecznie chronić naszych obywateli i zrobić wszystko, aby nie doszło do podobnych wydarzeń w przyszłości.

Dlatego w związku z atakiem zwrócił się z wnioskiem do premier Szydło o wsparcie działań prewencyjnych Policji siłami Żandarmerii Wojskowej:

Po tegorocznych zamachach w Nicei i Brukseli oraz po wczorajszych wydarzeniach w Berlinie, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa jest zintensyfikowanie działań prewencyjnych i zapobiegawczych polskich służb. Dlatego istotne byłoby wsparcie działań Policji przez Żandarmerię Wojskową (?) Policja i Straż Graniczna patrolują lotniska, dworce kolejowe, centra handlowe i inne duże skupiska ludzi. – Musimy pamiętać, że zarówno w sklepach, jak i na dworcach, czy lotniskach trwa wzmożony ruch przedświąteczny. Polacy robią zakupy i podróżują, aby odwiedzić swoich bliskich na Święta Bożego Narodzenia. Dodatkowo policjanci dbają o bezpieczny przebieg manifestacji. Stąd wniosek o wsparcie dla działań policjantów w patrolowaniu ulic. Żandarmeria Wojskowa wspierała już służby MSWiA podczas Światowych Dni Młodzieży oraz EURO 2012.

Informację szefa MSWiA potwierdza Komenda Główna Policji. Jej rzecznik prasowy mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował o wniosku ministra:

Już praktycznie od momentu, gdy były zamachy we Francji, Belgii utrzymujemy cały czas podwyższoną czujność m.in. w miejscach, gdzie jest dużo osób – w galeriach handlowych, na dworcach. Pan minister wystąpi jednak, by działanie policyjne w zakresie stricte policyjnym wspomogła Żandarmeria Wojskowa.

Rzecznik uspokaja jednocześnie, że w tym momencie Policja nie ma żadnych informacji, które świadczyłyby o tym, że w Polsce jest zagrożenie ewentualnymi zamachami, ale zaapelował o zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje: pozostawione pakunki, bagaże czy podejrzanie zachowujących się ludzi.

Źródła:

mswia.gov.pl: Minister Mariusz Błaszczak: Polskie służby przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom

pap.pl: MSWiA wz. z zamachem w Berlinie chce, by żandarmeria wspomogła policję

Czytaj także:

6,5 mld zł na modernizację służb podległych MSWiA

MSWiA wzmacnia południową granicę Polski

Czy Straż Ochrony Kolei będzie formacją stricte policyjną?

Straż Graniczna zwiększyła liczbę patroli na granicy z Niemcami

Łódź: Zatrzymano Irakijczyka podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego

ŚDM: Rząd wprowadził podwyższony stopień alarmowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.